Bojovníci Islámského státu údajně chystají vpád do Libanonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 1. 2015 15:40
Syrští rebelové hromadně přecházejí pod křídla IS a šikují se u libanonské hranice. V reportáži přímo z místa před tím varuje britský deník The Telegraph.
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka | Foto: Reuters

Arsal - Bojovníci Islámského státu se u syrských hranic chystají k útoku na pozice libanonské armády.

V reportáži ze strategicky důležité provincie An-Nabek před tím varuje britský deník The Telegraph.

Na stranu Islámského státu (IS) se navíc ve stále větší míře přidávají bojovníci ze Svobodné syrské armády, která bojuje s vládními vojsky syrského prezidenta Bašára Asada.

Umírněnější skupiny u hranic se rozpadly a jejich muži se přidali k ISIL.

Ozbrojenci IS skupinky rebelů cvičí a připravují na ofenzívu.

"Umírněnější skupiny u hranic se rozpadly a jejich muži se přidávají k ISIL," potvrdil reportérce Ruth Sherlockové zástupce starosty Arsalu, což je libanonské příhraniční město, které bylo kvůli extrémní koncentraci džihádistů v oblasti bezpečnostními složkami odříznuto od zbytku země.

V praxi to údajně znamená, že je Islámský stát na prahu Libanonu a je otázkou času, kdy jej napadne. Černá vlajka této teroristické organizace podle britské novinářky už minulý týden plápolala jen několik metrů od opuštěného hraničního přechodu poblíž Arsalu.

Na hranicích čeká už přes tisíc ozbrojenců

Abbás Ibrahím z libanonského generálního štábu odhaduje, že Islámskému státu v poslední době přísahalo věrnost až 700 mužů, kteří dříve bojovali v řadách umírněných rebelů. Celkem už tak má podle odhadů Islámský stát u hranice více než tisícovku po zuby ozbrojených džihádistů.

Místní velitelé podle zdrojů Telegraphu chystají obsazení některých libanonských vesnic a měst pro to, že v nich mají zázemí ozbrojenci znepřáteleného Hizballáhu. Ten - na rozdíl od IS, který sdružuje sunnity - bojuje za šíitský islám.

Aby se islamisté k pozicím Hizballáhu dostali, musejí přejít přes libanonské pohraniční hlídky. K napadání libanonských vládních jednotek ze strany syrských islamistů zatím nedocházelo kvůli nepsanému paktu o neútočení mezi libanonskými vládními jednotkami a organizací An-Nusrá, což je syrská odnož Al-Káidy. 

Mnoho příbuzných jejích bojovníků totiž prchlo před boji do zmiňovaného libanonského města Arsalu, a An-Nusrá proto libanonská vojska v oblasti nechávalo na pokoji výměnou za přístřeší pro uprchlíky.

Teď se ale situace změnila. Zatímco An-Nusrá už delší dobu oslabuje, Islámský stát, který pakt o neútočení dlouhodobě respektovat nehodlá, v oblasti posiluje.

 

Právě se děje

před 21 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy