Bojovníci Islámského státu údajně chystají vpád do Libanonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 1. 2015 15:40
Syrští rebelové hromadně přecházejí pod křídla IS a šikují se u libanonské hranice. V reportáži přímo z místa před tím varuje britský deník The Telegraph.
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka | Foto: Reuters

Arsal - Bojovníci Islámského státu se u syrských hranic chystají k útoku na pozice libanonské armády.

V reportáži ze strategicky důležité provincie An-Nabek před tím varuje britský deník The Telegraph.

Na stranu Islámského státu (IS) se navíc ve stále větší míře přidávají bojovníci ze Svobodné syrské armády, která bojuje s vládními vojsky syrského prezidenta Bašára Asada.

Umírněnější skupiny u hranic se rozpadly a jejich muži se přidali k ISIL.

Ozbrojenci IS skupinky rebelů cvičí a připravují na ofenzívu.

"Umírněnější skupiny u hranic se rozpadly a jejich muži se přidávají k ISIL," potvrdil reportérce Ruth Sherlockové zástupce starosty Arsalu, což je libanonské příhraniční město, které bylo kvůli extrémní koncentraci džihádistů v oblasti bezpečnostními složkami odříznuto od zbytku země.

V praxi to údajně znamená, že je Islámský stát na prahu Libanonu a je otázkou času, kdy jej napadne. Černá vlajka této teroristické organizace podle britské novinářky už minulý týden plápolala jen několik metrů od opuštěného hraničního přechodu poblíž Arsalu.

Na hranicích čeká už přes tisíc ozbrojenců

Abbás Ibrahím z libanonského generálního štábu odhaduje, že Islámskému státu v poslední době přísahalo věrnost až 700 mužů, kteří dříve bojovali v řadách umírněných rebelů. Celkem už tak má podle odhadů Islámský stát u hranice více než tisícovku po zuby ozbrojených džihádistů.

Místní velitelé podle zdrojů Telegraphu chystají obsazení některých libanonských vesnic a měst pro to, že v nich mají zázemí ozbrojenci znepřáteleného Hizballáhu. Ten - na rozdíl od IS, který sdružuje sunnity - bojuje za šíitský islám.

Aby se islamisté k pozicím Hizballáhu dostali, musejí přejít přes libanonské pohraniční hlídky. K napadání libanonských vládních jednotek ze strany syrských islamistů zatím nedocházelo kvůli nepsanému paktu o neútočení mezi libanonskými vládními jednotkami a organizací An-Nusrá, což je syrská odnož Al-Káidy. 

Mnoho příbuzných jejích bojovníků totiž prchlo před boji do zmiňovaného libanonského města Arsalu, a An-Nusrá proto libanonská vojska v oblasti nechávalo na pokoji výměnou za přístřeší pro uprchlíky.

Teď se ale situace změnila. Zatímco An-Nusrá už delší dobu oslabuje, Islámský stát, který pakt o neútočení dlouhodobě respektovat nehodlá, v oblasti posiluje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy