Boj hasičů je marný, plameny ukusují les u Los Alamos

Václav Viták
29. 6. 2011 12:32
Oheň se nebezpečně přiblížil i k úložišti sudů s jaderným odpadem
Laboratoř Los Alamos - v popředí světla areálu, nahoře na snímku plameny v kopcích nad ním.
Laboratoř Los Alamos - v popředí světla areálu, nahoře na snímku plameny v kopcích nad ním. | Foto: Reuters

Los Alamos, Nové Mexiko - Jaderná laboratoř Los Alamos ve státě Nové Mexiko zůstává uzavřena kvůli obrovskému lesnímu požáru, který zuří všude kolem ní.

V obrovském areálu zůstali jen hasiči a personál zajišťující nejnutnější chod zařízení.

Plameny jsou jen několik kilometrů od pozemku laboratoře, na němž je složeno 20 tisíc 200litrových sudů s odpadem kontaminovaným plutoniem.

"Bojíme se, že se sudy kvůli teplu z ohně tak ohřejí, že začnou praskat," řekla agentuře AP Joni Arendsová, ředitelka organizace Znepokojení občané za jadernou bezpečnost. "Jedovatý materiál by tak kontaminoval kouř z požáru."

Úřady však ujišťují, že plameny se s největší pravděpodobností k tomuto úložišti jaderného odpadu pod širým nebem nedostanou. Pokud by k tomu přece jenom došlo, jsou na místě hasiči, kteří sudy postříkají pěnou odolnou ohni.

Už shořelo 250 čtverečních kilometrů

Oheň v Národním lese Santa Fé vzplál v neděli. Podle hasičů požár způsobil zřejmě uvolněný drát elektrického vedení spadlý na zem.

Již v pondělí musel být evakuován veškerý personál laboratoře a spolu s ním i všichni obyvatelé nedalekého městečka Los Alamos. Celkem se jednalo asi o 22 000 lidí.

Národní les Santa Fé obklopuje laboratoř a město Los Alamos ze tří stran a oheň od neděle strávil již 25 tisíc hektarů (250 kilometrů čtverečních) porostu.

Velitel hasičů okresu Los Alamos Dougles Tucker řekl, že oheň se brzy rozšíří na dvojnásobnou nebo trojnásobnou plochu.

Důvodem je prudký vítr, který napomáhá šíření plamenů. S požárem bojuje asi 1000 hasičů za pomoci helikoptér. Úřady urychleně povolávají na místo další hasičské sbory.

Dvanáct tisíc zaměstnanců

Národní laboratoř Los Alamos byla založena za druhé světové války v rámci tehdy supertajného projektu Manhattan, jehož cílem bylo vyrobit první jadernou bombu na světě.

Jih USA sužují již přes měsíc obrovské lesní požáry - oblaka kouře v Arizoně.
Jih USA sužují již přes měsíc obrovské lesní požáry - oblaka kouře v Arizoně. | Foto: Reuters

Od té doby patří k nejvýznamnějším výzkumným jaderným zařízením USA. Leží 55 kilometrů severozápadně od města Santa Fé a její areál má rozlohu 9300 hektarů.

Stojí v něm na 2200 budov, z nichž podle agentury Reuters ještě žádná nezačala hořet, i když v pondělí už plameny z lesního požáru přeskočily přes státní silnici č. 4 na pozemek laboratoře. Hasiči však oheň rychle uhasili.

Jih Spojených států, především státy Texas, Arizonu a Nové Mexiko sužují obrovské lesní požáry již déle než měsíc. Arizona zažila v červnu největší kalamitu tohoto typu ve své historii.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy