Boeing získal obří kontrakt na létající tankery

Václav Viták
25. 2. 2011 15:15
Evropské konsorcium EADS a Airbus zažívají velké zklamání, možná se odvolají
Nový létající tanker firmy Boeing - vizualizace
Nový létající tanker firmy Boeing - vizualizace | Foto: Reuters

Washington - Společnost Boeing získala překvapivě vojenskou zakázku na dodávku tankovacích letounů pro americké letectvo, přestože se očekávalo, že bude přidělena konkurenčnímu evropskému konsorciu EADS.

Čtvrteční sdělení Pentagonu je další kapitolou v již desetiletém boji těchto dvou zapřisáhlých rivalů o kontrakt v hodnotě 35 miliard dolarů.

Vítěz tendru má dodat Pentagonu nejméně 179 „létajících čerpacích stanic", jež mají nahradit již zoufale zastaralé, padesát let staré stroje KC-135 Stratotankers, jejichž výrobcem byl také Boeing.

Konsorcium EADS, pod které spadá letecká firma Airbus, vyjádřilo nad rozhodnutím Pentagonu zklamání. Nyní bude mít deset dní na podání oficiálního protestu proti výsledku výběrového řízení.

Rozhodovala cena

Ředitel divize vojenské techniky Boeingu Dennis Muilenburg ve čtvrtek prohlásil, že letoun, který jeho firma dodá Pentagonu, má o 24 procent nižší spotřebu paliva než konkurenční stroj od Airbusu.

Protože je také menší, bude armáda podle Muilenberga mít navíc menší výdaje při uzpůsobování vojenských letišť pro jeho potřeby.

Celková cena, kterou Boeing, žádá za dodávku všech 179 strojů, je dále o jedno procento nižší než nabídka předložená konsorciem EADS.

Zatím má Boeing od Pentagonu kontrakt na 17 strojů, které má dodat do roku 2017 za pevnou cenu 3,5 miliardy dolarů. Poté hodlá americké ministerstvo nakupovat zhruba v tempu patnáct letounů ročně.

Evropané ale podle listu Le Monde poukazují na skutečnost, že jejich tankovací letoun KC-45, vojenská verze stroje Airbus A330, je jako „jediný již hotový a vyzkoušený", zatímco Boeing nabízí výrobek, který „existuje pouze na papíře".

Zájem obou firem o zakázku na létající tankery byl enormní, protože v čase, kdy všechny vlády šetří na vojenských výdajích, je tento ohromný kontrakt na dlouhou dobu poslední.

Podle listu The New York Times by navíc konečná hodnota mohla činit až 100 miliard dolarů.

Deset let boje

Boeing musí ještě počkat, zda EADS výsledek tendru nenapadne soudní cestou, nebo zda Kongres rozhodnutí Pentagonu nezvrátí. Americké ministerstvo obrany se pokouší zadat zakázku na létající tankery již od roku 2001.

Nejprve ji v roce 2003 získal Boeing, ale po odhalení korupčního skandálu, kvůli kterému skončil ve vězení jeden manažer a jeden vysoce postavený důstojník amerických leteckých sil, o ni přišel.

Zaměstnanci Boeingu slaví zisk obří zakázky
Zaměstnanci Boeingu slaví zisk obří zakázky | Foto: Reuters

Další tendr v roce 2008 vyhrálo EADS spolu s americkou firmou Northtrop Grunman Corp. Boeing se ale odvolal, a úřady jeho stížnosti vyhověly. Do posledního výběrového řízení šlo EADS proti Boeingu už samo a očekávalo se, že vyhraje.

Vítězství Boeingu je pro mnohé značný překvapením. Rozhodnutí Pentagonu proti sobě postavilo řadu amerických států.

Členové amerického Kongresu za Washington, Kansas, Missouri, Michigan a Jižní Karolína, kde má továrny Boeing, slaví.

Naproti tomu zástupci Alabamy, Louisiany a Mississippi, kde by své letouny v případě získání kontraktu montoval Airbus, jsou zklamáni a viní Chicago, centrálu Boeingu, z politických machinací.

Boeing sliboval 50 000 pracovních míst, pokud zakázku dostane, EADS 48 000 nových pracovních příležitostí.

 

Právě se děje

Další zprávy