Airbus potřetí zvítězil nad Boeingem v počtu zakázek

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
17. 1. 2011 12:32
Poptávka po letadlech se v loňském roce rychle zvýšila, vítězství Airbusu bylo těsné.
Airbus v loňském roce neslavně proslavila i havárie motoru letadla Qantas.
Airbus v loňském roce neslavně proslavila i havárie motoru letadla Qantas. | Foto: Reuters

Toulouse - Nové kolo souboje mezi dvěma největšími prodejci letadel má vítěze. V ročníku 2010 se už potřetí za sebou stal vítězem v počtu zakázek evropský Airbus.

Přitom ještě v listopadu za svým americkým konkurentem, firmou Boeing, zaostával.

Jak Airbus oznámil, získal v loňském roce zakázky na  celkem 644 v katalogové hodnotě 84 miliard dolarů. Jeho vítězství bylo těsné, americký konkurent uzavřel loňský rok s 625 prodanými letouny.

Po odečtení zrušených zakázek dodal Airbus 574 letadel, Boeing 530 strojů. Airbusu ale zvítězil až v prosinci díky vlně nových objednávek z mladých rostoucích trhů světa. Získal na trhu velkých civilních letadel podíl 52 procent

Ve srovnání s předcházejícím rokem si obě společnosti výrazně polepšily. Za rok 2009 totiž Airbus prodal jen 271 letadel, Boeing 142 letadel.

Výsledky obou společností však dokazují silné oživení trhu po jednom z nejhlubších propadů v historii leteckého trhu.

Airbus už poosmé zvítězil i v počtu letadel, které zákazníkům za rok reálně dodal - loni jich bylo 510, o 12 víc než o rok dřív.

Generální ředitel Airbusu Tom Enders odhadl, že firma zvýší letos dodávky na 520-530 strojů a ještě více letadel se jí podaří prodat. Celkové tržby Airbusu loni podle Enderse dosáhly "asi 30 miliard eur" po předloňském výsledku 28,1 miliardy eur.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy