Bitva o Londongrad. Protiruských sankcí se Britové bojí

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2014 7:23
Londýnská City by mohla dopady tvrdých sankcí pocítit. Ruští oligarchové jsou na Temži jako doma.
Foto: Reuters

Londýn – Hovořit o sankcích vůči Rusku za jeho chování vůči Ukrajině je jedna věc, schválit je - a tím způsobit ztráty i sobě - věc druhá.

Německá vláda je pod tlakem místních firem a exportérů, kteří se bojí o ruské trhy a tím i velké zisky. V Británii zase řeší, jak to udělat, aby Rusové a jejich peníze neopustili londýnskou finanční čtvrť City.

Podle deníků Financial Times a Guardian kabinet premiéra Davida Camerona schválil neveřejný dokument, ve kterém se uvádí, že evropské sankce vůči Rusku je třeba přijmout tak, aby City "nezůstala uzavřená Rusům".

Britové se kloní od začátku k zákazu vydávání víz některým ruským představitelům a k zajištění dodávek plynu ze západní Evropy na Ukrajinu v případě, že Rusové zavřou Kyjevu kohoutky.

Obchodní embargo nebo zmrazení ruských účtů v zahraničí? To Londýn nechce.

Kolem toho, jak mají vypadat sankce, došlo k přestřelce mezi Británií a Francií. V Londýně navrhli zbrojní embargo, což nekonvenovalo Francouzům. Mají s Ruskem rozjednaný prodej dvou vrtulníkových výsadkových lodí.

Paříž zase volala po finančních sankcích vůči ruským oligarchům na Západě, na což Cameron neslyšel kvůli už zmiňované City.

Situaci by podle zdrojů ze sídla premiéra na Downing Street 10 změnila pouze eskalace konfliktu, především vstup ruských vojsk na východní Ukrajinu. Pak prý Británie bude ochotna podpořit i opatření, která by poškodila také ji.

Británie je pro řadu ruských oligarchů a boháčů druhým domovem. Nebo dokonce prvním. Svá sídla zde mají Roman Abramovič, průmyslový a mediální magnát Ališer Usmanov, podnikatel a neúspěšný prezidentský kandidát Michail Prochorov, investor Michail Fridman, byznysmen s ropou a plynem German Chan.

Tyto a některé další ruské oligarchy spojují čtyři věci. Jsou miliardáři, tráví mnoho času v Londýně, mají v Británii mnoho peněz a jsou zadobře s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na londýnské burze je 113 firem z Ruska a bohatí Rusové kupují v Londýně a okolí drahé nemovitosti a pozemky.

"Mnoho vysoce postavených Rusů si v Londýně koupilo domy a usadilo se tu. Počet dětí ruských rodičů vzdělávaných na soukromých školách oproti roku 2013 stoupl o čtvrtinu," uvedl pro Financial Times realitní makléř David Adams.

Britské libry
Britské libry | Foto: Bleskově

I proto se vžil nejen mezi ruskou komunitou pro britskou metropoli název Londongrad. Britský časopis Management Today k tomu napsal: Londýn je zaplaven ruskými penězi.

Britové jsou ovšem vůbec hákliví na cokoliv, co by mohlo nějak omezit nebo ohrozit jejich londýnskou City. A nejen v souvislosti s Ruskem. Proto se zdráhají přijmout euro nebo přistoupit k evropské fiskální unii.

Co se týká obchodní výměny s Ruskem, je Velká Británie s ročním vývozem zboží do Ruska v hodnotě 5,8 miliardy eur daleko za Francií (10 miliard) a zejména Německem (27,5 miliardy).

 

Právě se děje

Další zprávy