Bez ohledu na příměří se u Mariupolu opět válčilo

ČTK ČTK
6. 9. 2014 23:58
Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany - ukrajinská armáda a proruští separatisté.
Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Navzdory příměří na východní Ukrajině, které v pátek uzavřel Kyjev a proruští separatisté, se v sobotu večer u přístavního města Mariupol u Azovského moře strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní.

Oznámila to ukrajinská a ruská média. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany. O silných explozích u města informovala i agentura AFP.

Na východ od města byly podle zpravodaje AFP slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky.

Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Reportér agentury Reuters zase viděl hořet průmyslové zařízení, nákladní vůz a benzinovou stanici; podle ukrajinského důstojníka v důsledku dělostřeleckého útoku.

"Povstalci porušili příměří, na předměstí Mariupolu vedou intenzivní ostřelování," napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

"Ruská vojska u Mariupolu vedou z děl přímou palbou na kontrolní stanoviště (Ukrajinců) u sídliště, hoří okolní pole," vylíčila agentura Unian.

Dodala, že obytné domy nebyly zasaženy. Dobrovolníci z praporu Azov tvrdí, že byli ostřelováni i z raketometů, ale na ruskou palbu neodpovídají. Předpokládají, že město není v ohrožení, ale jde jen o zastrašování.

Šest výbuchů za dvacet minut

Naopak separatisté podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že jejich pozice ostřelovaly vládní jednotky z raketometů Grad, na což povstalci byli nuceni odpovědět, a tak se rozpoutal boj s použitím těžkých zbraní.

"Během 20 minut zaznělo šest výbuchů. Pak byly slyšet dávky z automatických zbraní. Teď ale vše utichlo," citovala agentura Interfax očitého svědka, podle kterého se přestřelka odehrála asi půlhodinu před půlnocí asi kilometr od sídliště na východním předměstí Mariupolu.

Informace o případných padlých a raděných dosud nejsou k dispozici.

"Ministerstvo obrany" doněckých povstalců podle ITAR-TASS nepotvrdilo zprávy o chystané výměně zajatců, na které se údajně dohodli zástupci Kyjeva a separatistů na schůzce v Minsku. "O ničem takovém nevíme, v nejbližších hodinách se nic nechystá," uvedl nejmenovaný představitel rebelů.

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 27 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy