reklama
 
 

Bez ohledu na příměří se u Mariupolu opět válčilo

6. 9. 2014 23:58
Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany - ukrajinská armáda a proruští separatisté.

Kyjev/Moskva - Navzdory příměří na východní Ukrajině, které v pátek uzavřel Kyjev a proruští separatisté, se v sobotu večer u přístavního města Mariupol u Azovského moře strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní.

Oznámila to ukrajinská a ruská média. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany. O silných explozích u města informovala i agentura AFP.

Na východ od města byly podle zpravodaje AFP slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky.

Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Reportér agentury Reuters zase viděl hořet průmyslové zařízení, nákladní vůz a benzinovou stanici; podle ukrajinského důstojníka v důsledku dělostřeleckého útoku.

"Povstalci porušili příměří, na předměstí Mariupolu vedou intenzivní ostřelování," napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

"Ruská vojska u Mariupolu vedou z děl přímou palbou na kontrolní stanoviště (Ukrajinců) u sídliště, hoří okolní pole," vylíčila agentura Unian.

Dodala, že obytné domy nebyly zasaženy. Dobrovolníci z praporu Azov tvrdí, že byli ostřelováni i z raketometů, ale na ruskou palbu neodpovídají. Předpokládají, že město není v ohrožení, ale jde jen o zastrašování.

Šest výbuchů za dvacet minut

Naopak separatisté podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že jejich pozice ostřelovaly vládní jednotky z raketometů Grad, na což povstalci byli nuceni odpovědět, a tak se rozpoutal boj s použitím těžkých zbraní.

"Během 20 minut zaznělo šest výbuchů. Pak byly slyšet dávky z automatických zbraní. Teď ale vše utichlo," citovala agentura Interfax očitého svědka, podle kterého se přestřelka odehrála asi půlhodinu před půlnocí asi kilometr od sídliště na východním předměstí Mariupolu.

Informace o případných padlých a raděných dosud nejsou k dispozici.

"Ministerstvo obrany" doněckých povstalců podle ITAR-TASS nepotvrdilo zprávy o chystané výměně zajatců, na které se údajně dohodli zástupci Kyjeva a separatistů na schůzce v Minsku. "O ničem takovém nevíme, v nejbližších hodinách se nic nechystá," uvedl nejmenovaný představitel rebelů.

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat.

autor: ČTK | 6. 9. 2014 23:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama