Berlín volí zemskou vládu, šanci mají Zelení i piráti

Michal Kalina
18. 9. 2011 17:56
Favoritem je vládnoucí sociální demokracie, CDU skončí podle odhadů druhá
V případě vítězství v Berlíně si SPD bude nejspíš vybírat partnera mezi Levicí a Zelenými.
V případě vítězství v Berlíně si SPD bude nejspíš vybírat partnera mezi Levicí a Zelenými. | Foto: Reuters

Berlín - Obyvatelé Berlína volí své zástupce do zemského sněmu. Průzkumy favorizují vládnoucí sociální demokracii (SPD) před křesťanskými demokraty (CDU).

Sociální demokracie v čele s populárním primátorem Klausem Wowereitem může získat až 30 procent hlasů, druhá CDU kancléřky Angely Merkelové kolem 22 procent.

Křesťanským demokratům ztěžuje podle agentury Reuters pozici váhavé počínání Merkleové v době krize eurozóny.

V případě vítězství by se SPD mohla opřít o Zelené, kterým průzkumy přisuzují třetí příčku. Jejich pozice narostla ve spojitosti s kritikou jaderné energie po katastrofě ve Fukušimě.

Socialisté by při takovém výsledku nejspíš opustili dosavadního koaličního partnera, marxistickou Levici. Její výsledek se odhaduje kolem 11 procent.

Průzkumy počítají i s úspěchem Německé pirátské strany, obhájci svobodného internetu mohou údajně získat až 9 procent. I u nich je možné, že by se mohli podílet na tvorbě koalice.

Problémy naopak očekávají analytici u svobodných demokratů (FDP), koaličního partnera CDU ve spolkové vládě. Podle odhadů se pohybují pod 5 procentní hranici pro vstup do sněmu.

K úspěchu jim patrně nepomůže ani tvrdý postoj některých představitelů ke krachujícímu Řecku oproti vstřícnému přístupu kancléřky Merkelové.

 

Právě se děje

Další zprávy