Damašek - Boje v Sýrii si podle bilance Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) vyžádaly už přes 45 000 mrtvých, mezi nimiž je víc než 31 000 civilistů.
Při středečních bojích v severní provincii Rakka zahynulo 20 lidí, včetně osmi dětí.
Podle analytiků je syrské vedení rozpolcené. Jedna jeho část si přeje bojovat až dokonce, druhá je ochotna krizi ukončit vyjednáváním.
Tu první podle Karima Bitara z Institutu pro mezinárodní a strategické vztahy (IRIS) tvoří nejbližší okruh prezidenta Bašára Asada. Patří k němu nejen šíitská sekta alávitů, k níž se počítá i Asad, ale také někteří sunnité a drúzové.
Druhou skupinu tvoří vysocí přestavitelé státního aparátu a také několik členů velení armády. Jsou přesvědčeni, že konflikt nedokáže vyhrát ani jedna strana, a dali by přednost vyjednávání. V případě Asadova pádu by to pro ně znamenalo možnost vyhnout se podobnému osudu. Klíčovou osobou této skupiny je bývalý ministr zahraničí a nynější viceprezident Farúk Šará.
Do Sýrie dnes z Libanonu odletěl zraněný ministr vnitra Muhammad Ibráhím Šaar, který patří k zastáncům tvrdého postupu vůči opozici. V Bejrůtu byl hospitalizován a ošetřován od minulého týdne, kdy utrpěl zranění při bombovém útoku, v jehož důsledku zahynulo sedm lidí a 50 osob bylo zraněno. Šaar utrpěl zranění nohou, břicha a ramene. Lékaři mu vyjmuli z těla střepiny a provedli plastickou operaci.
V úterý se na internetu objevilo video, v němž ohlásil dezerci velitel vojenské policie generálmajor Abdal Azíz Džasím Šallal. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se armáda podle něj odklání od svého základního poslání, jímž je ochrana národa.
"Stává se vraždícím a ničícím gangem," řekl generál. Podle jeho slov se k podobnému kroku chystá mnoho dalších důstojníků, ale zatím k tomu neměli příležitost. Nadřízení prý jejich pohyb přísně kontrolují.
Syrská města se mění ve válečné ruiny. Připomínají Berlín roku 1945
O vyjednání řešení krize nyní usiluje v Sýrii zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. V úterý se sešel s částí opozice, kterou Damašek toleruje a dnes vedl podle agentury AFP tajná jednání v Damašku.
Opozice odmítá jakékoli vyjednávání dříve, než Asad odstoupí. Podle zatím nepotvrzených zpráv USA s Ruskem navrhují zřídit přechodnou vládu, která Asada ponechá u moci do konce jeho mandátu, tedy do roku 2014, avšak bez možnosti kandidovat znovu.
Zástupci bejrútského letiště tvrdí, že z Libanonu ve středu do Moskvy odletělo letadlo s náměstkem ministra zahraničí Fajsalem Mikdádem a dalším pracovníkem ministerstva Ahmadem Arnusem. Rusko oznámilo, že také Brahímí míří ještě před koncem roku do Moskvy.
V noci na dnešek boje pokračovaly v táboře pro palestinské uprchlíky Jarmúk v Damašku. OSDH se obává, že se tábor, který je domovem desítek tisíců Palestinců, stává bojištěm stoupenců a odpůrců Asada. Syrské ministerstvo informací tvrdí, že armáda do bojů nezasahuje. Z tábora už uprchlo údajně na 100 000 lidí. Mnoho z nich táboří v damašských ulicích nebo parcích, asi 3000 jich dorazilo do Libanonu.
V provincii Rakka při náletu zahynulo 20 lidí, mezi nimiž byly tři ženy a osm dětí. Na internetu bylo zveřejněno video s mrtvými naskládanými v místnosti. Někteří měli zakrvácené šaty. V pozadí bylo slyšet vzlykání živých. Pravost videa ale nelze nezávisle ověřit. V provincii Hamá armáda dobyla zpět tři tamní vesnice, v Idlibu se bojuje v blízkostí velké vojenské základny Vádí Dajf.