Bavorsko uspělo, Mein Kampf musí pryč z českých pultů

Monika Horáková
17. 9. 2010 15:40
Autorská práva k Hitlerovu dílu drží bavorské ministerstvo financí
Vosková figurína Adolfa Hitlera
Vosková figurína Adolfa Hitlera | Foto: Reuters

* Doplnili jsme vyjádření bavorského ministerstva financí

Praha/Mnichov - Společnost KMa s.r.o. má stáhnout z prodeje a znehodnotit veškeré knihy Adolfa Hitlera. Rozhodl o tom Městský soud v Praze.

Vyhověl tak žalobě, kterou na KMa podala spolková země Bavorsko kvůli údajně neoprávněným vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf. Rozhodnutí soudu je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Autorské právo a právo k využití díla k Hitlerově knize drží bavorské ministerstvo financí. Autorské právo na ministerstvo přešlo v důsledku zabavení majetku Adolfa Hitlera a právo k využití díla v důsledku zabavení majetku nakladatelství Eher. Eher bylo centrální nakladatelství strany NSDAP. 

Bavorsko se žalobou domáhalo toho, aby firma znehodnotila výtisky knih "Adolf Hitler - Mein Kampf: očima dneška: rešerše - citace - komentáře" a "Adolf Hitler - Druhá kniha (nepublikované pokračování Mein Kampfu) očima dneška: podle amerického vydání editora a objevitele rukopisu Gerharda L. Weinberga z roku 2003: rešerše, citace, komentáře".

Podobný případ také v Polsku

"Chceme zabránit šíření národně socialistických myšlenek. Důvodem je respekt k lidem, kteří přežili holocaust. S každou novou publikací by tito přeživší byli konfrontováni se svým tehdejším utrpením," uvedl pro Aktuálně.cz Thomas Neumann z bavorského ministerstva financí. 

"Rozhodnutí soudu vítáme. Podobný případ jsme úspěšně dovedli do konce také v Polsku," doplnil Neumann. 

Bavorsko původně zažalovalo i Janu Vašínovou, která rovněž měla šířit Hitlerovy knihy. Vašínová ale podle svých slov Mein Kampf nikdy nevydala. Šlo podle ní o knihu s citacemi z Hitlerova díla, které byly doplněny rešeršemi. V dubnu se tak zástupkyně Bavorska a Vašínová dohodly na smírném urovnání, které soudce Tomáš Novosad schválil.

Němečtí historici čekají na rok 2015

Bavorsko práva střeží již od konce druhé světové války. Tehdy mu je předali spojenci s cílem zabránit šíření nacistické ideologie. Mein Kampf od druhé světové války v Německu nevyšel.

Mnichovský Institut soudobých dějin však považuje za důležité, aby byl odborně komentovaný Mein Kampf vydán co nejdříve. Usiluje proto o dohodu s bavorským ministerstvem financí, která by mu umožnila publikovat dokument dříve, než autorská práva poslední prosincový den roku 2015 zaniknou.

„Chceme včas zabránit možné dezinterpretaci díla. Existují mnohá historická vydání, v některých byly změněny celé pasáže. Toto vše chceme v novém vydání objasnit," řekla pro server Financial Times Deutschland historička Edith Raimová.

Ministerstvo financí si však stojí za svým: "Povolení k vydávání knihy neudělujeme ani v Německu, ani v zahraničí. To platí i pro komentovaná vydání," sdělil Thomas Neumann.

Adolf Hitler sepsal knihu Mein Kampf v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy