Baracka Obamu prý chtěli zastřelit čtyři motorkáři

gaz
26. 8. 2008 11:03
Kandidát vystoupí ve čtvrtek před 70tisícovým davem
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Denver - Barack Obama ve čtvrtek v Denveru převezme žezlo oficiálního kandidáta strany na prezidenta a přednese projev před více než sedmdesátitisícovým davem na stadionu Invesco.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nyní prověřuje podezření, že měl být Barack Obama právě na tomto vystoupení zastřelen.

Do vazby byla vzata jedna žena a tři muži, z nichž jeden byl podle policie citované listem Daily Telegraph "přímo tázán, jestli přijel do Denveru, aby Obamu zabil. Odpověděl kladně."

Prezidentský kandidát měl být údajně zastřelen z vysoko položeného místa puškou "schopnou zaměřit na 750 yardů (680 metrů)".

Čtěte také: V USA začal sjezd demokratů, budou se šikovat řady

Obamova žena Michelle mluví v Denveru
Obamova žena Michelle mluví v Denveru | Foto: Reuters

Synové ticha

Jedním ze zatčených je osmadvacetiletý Tharin Gartrell, podezřelý i z dalších přečinů. V jeho autě byly nalezeny dvě pušky, přimontovatelný dalekohled, krabice s náboji, neprůstřelná vesta a dávky metamfetaminu.

Gartrell po zadržení přivedl místní policii do hotelu, kde narazila na dalšího podezřelého, třiatřicetiletého Shawna Roberta Adolpha. Ten se pokusil vyskočit z okna v šestém patře a při dopadu na markýzu si vymkl kotník.

Zatčeni byli i Nathan Johnson a jeho přítelkyně Natasha Gromeková.

Čtyři Američané jsou zřejmě členy zakázaného rasistického motorkářského gangu Synové ticha.

Vše o amerických volbách:

Americké volby 2008

"Banda pitomců"

Podle federálních agentů však není příliš pravděpodobné, že by prezidentskému kandidátovi skutečně něco hrozilo. Spíše zatčené podezřívají z obchodu s drogami.

"Může se ukázat, že nejsou nic jiného než bandou pitomců, metamfetaminových vymaštěnců," citoval Daily Telegraph nejmenovaný zdroj z americké vlády.

Barack Obama je pod ochranou Ochranné služby (Secret Service) už více než rok kvůli hrozbám, které agenti považovali za důvěryhodné.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy