Autor teorie o ohrožení ledních medvědů je vyšetřován

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Václav Viták
29. 7. 2011 14:05
Vědec, který "objevil" tonoucí lední medvědy, byl suspendován

Juneau - Americký biolog Charles Monnett, jehož pozorování ledních medvědů se před sedmi lety stalo podnětem ke vzniku celosvětového hnutí proti globálnímu oteplování, byl poslán na nucenou dovolenou. A jeho vědecké závěry jsou předmětem vyšetřování.

Přesný charakter obvinění zatím není jasný. Vyšetřování Monnettovy vědecké činnosti se ale podle agentury AP soustřeďuje na výzkumy z roku 2004, kdy si vědec povšiml mrtvých ledních medvědů ve vodách Arktidy.

Medvědi, považovaní za vynikající plavce, se podle jeho úvahy utopili, když byli nuceni plavat v nepříznivém počasí bez možnosti odpočinku na extrémně rozlehlých vodních plochách, jež vznikly nadměrným táním ledu.

Monnett o tom dva roky poté uveřejnil s dalším vědcem, Jeffreyem Gleasonem, sedmistránkový článek ve vědeckém časopise Polar Biology.

Stať vyvolala v USA i ve světě mimořádnou pozornost a z ledních medvědů se kvůli ní stali tvorové, na nichž lze dokonale demonstrovat negativní a krutý dopad globálních klimatických změn.

Tlak ochránců životního prostředí byl poté takový, že administrativa bývalého republikánského prezidenta George Bushe, jinak k ekologickým otázkám velmi chladná, zanesla v květnu 2008 ledního medvěda na seznam ohrožených druhů.

Vědecké pochybení?

Monnett byl odeslán na placenou nucenou dovolenou 18. července a zůstane suspendován, dokud neskončí "prověřování jeho vědecké bezúhonnosti". Nesmí komunikovat se svými kolegy a jakkoli se vyjadřovat k probíhajícímu šetření.

Vědec pracuje pro americkou vládu, respektive pro federální agenturu BOE (Bureau for Ocean Energy, Úřad pro mořské energetické zdroje).

Ekologové se obávají, aby se Arktida nestala druhým Mexickým zálivem
Ekologové se obávají, aby se Arktida nestala druhým Mexickým zálivem | Foto: Reuters

Jeffrey Loman, regionální ředitel tohoto úřadu pro Aljašku, se odmítl k případu jakkoli vyjádřit, protože "probíhá vyšetřování".

Inspektoři BOE se však zřejmě zaměřují především na Monnettův předpoklad, že z ledních medvědů, které v polovině září zastihne při plavání na otevřeném moři bouře, se jich 75 procent utopí.

Již v únoru vědce vyslýchali v souvislosti s tvrzením v jeho článku z roku 2006, že v rozmezí sedmnácti let před rokem 2004 nebyli při leteckých pozorováních zaznamenáni žádní mrtví lední medvědi, a chtěli vědět, zda je může věrohodně doložit.

Monnett totiž na utopené predátory narazil v roce 2004 náhodou. Ve skutečnosti prováděl letecká pozorování velryb grónských. Při letu si ale náhle všiml těl čtyř mrtvých medvědů, která se vznášela v moři. Krátce předtím byla bouře.

Vyšetřování je zatím vedeno pouze proti Monnettovi, proti spoluautorovi článku Jeffreymu Gleasonovi žádné podobné kroky podniknuty nebyly.

Podezřelý BOE

Ochránci životního prostředí ale obviňují Obamovu administrativu, že pořádá na Monnetta hon, aby šelfy v arktických mořích, jejichž biotopy jsou velmi zranitelné, mohla otevřít pro těžbu ropy.

Ropní giganti jako Shell chtějí co nejdříve zahájit vrty v Beaufortově a Čukotském moři. Stěžují si proto na odklady způsobené povinností provádět studie o dopadu těžební činnosti na životní prostředí.

Barack Obama jim jde na ruku a tento měsíc vydal příkaz, aby tato povolovací řízení pro ropné vrty v Arktidě byla urychlena.

Výzkumy, kterými se Monnett zabývá v rámci této agentury, přitom jejich délku přímo ovlivňují. BOE, nebo taktéž BOEMRE(Bureau for Ocean Energy Managemet, Regulation and Enforcement) vznikl v roce 2010.

Fakticky je pouze pokračovatelem svého předchůdce zvaného Mineral Management Service (Úřad pro správu minerálních zdrojů).

Jako takový má za úkol dohled nad ložisky energetických a jiných surovin nacházejících se pod kontinentálním šelfem v amerických teritoriálních vodách.

Finance získává pronajímáním federální půdy a mořského dna ropným společnostem k těžební činnosti a federální vládě proto z něho plynou obrovské zisky.

BOE má ale také ze svých příjmů financovat vědecký výzkum, který by zaručoval nejvyšší bezpečnostní a ekologické standardy těžby.

Je však spojen s celou řadou korupčních skandálů a neblaze proslul zasahováním do práce svých vědců.

Americký vládní kontrolní úřad například v roce 2009 ve své zprávě konstatoval, že BOE zásadním způsobem zanedbává výzkum dopadu těžby ropy a plynu na ekologii Arktidy.

 

Právě se děje

Další zprávy