Damašek - Situace v Sýrii se nadále vyostřuje. Odpor proti režimu prezidenta Bašára Asada nepolevuje, ale nepolevuje ani Asadova snaha udržet se u moci.
Syrského prezidenta zatím nezastrašil ani pád Muammara Kaddáfího, ani nátlak mezinárodního společenství, a země se tak ocitá na pokraji občanské války.
Útoky armádních dezertérů jsou stále odvážnější a do rukou povstalců navíc proudí zbraně z Libanonu a Jordánska. Mnozí dezertéři mají krom toho vlastní zbraně.
Je to vyhlášení války
Německo, Velká Británie a Francie už proto vypracovaly návrh rezoluce, jež by odsoudila násilnosti syrské vlády vůči vlastnímu obyvatelstvu.
O rezoluci hlasoval Výbor OSN pro lidská práva. A drtivou většinou 122 hlasů odsoudil Sýrii za páchané násilí. Zástupci 13 států hlasovali proti a 41 se jich zdrželo hlasování. Syrský velvyslanec při OSN to označil za vyhlášení války.
Asadův někdejší spojenec - turecký premiér Recep Tayyip Erdogan - ho v projevu na půdě tureckého parlamentu přirovnal k Adolfu Hitlerovi a vzkázal mu, aby okamžitě odstoupil a zabránil dalšímu prolévání krve.
"Jestli chceš vidět někoho, kdo bojoval až do smrti proti vlastním lidem, jen se podívej na nacistické Německo, na Hitlera, podívej se na Mussoliniho, na Nicolae Ceaušeska v Rumunsku," řekl.
"Jestli se nedokážeš poučit z jejich příkladů, pak se podívej na libyjského vůdce, který byl zabit před 32 dny způsobem, jaký si nikdo z nás nepřál, a který používal tytéž výrazy jako ty," řekl Erdogan v narážce na Asadovo víkendové prohlášení, že je připraven za svůj režim bojovat i zemřít.
"Bojovat až do smrti proti svému lidu není žádné hrdinství," dodal turecký ministerský předseda. Erdogan byl do vypuknutí povstání v Sýrii Asadovým přítelem.
V Sýrii mezitím pokračují urputné boje. Opozice tvrdí, že vládní vojáci během úterý zabili ve městech Hamá a Homs už devět lidí. Na předměstích Damašku vojáci prohledávají domy a pátrají po dezertérech.
Liga arabských států si je jistá Asadovým koncem
Liga arabských států (LAS) a opozice tvrdí, že už jsou Asadovy dny v čele Sýrie sečteny, ten ale rozšiřuje boje a mohl by nasadit i letectvo. Arabové proto zvažují, že začnou chránit civilisty bezletovou zónou a nárazníkovým pásmem podél turecké a jordánské hranice.
Západní země intervenci vylučují. "Nasazení NATO po příkladu Libye není v Sýrii možné. Kaddáfí měl vojenské základny podél pobřeží, ale na co by se útočilo v Sýrii? Každý nálet by měl dozvuk v sousedních státech," říká znalec Blízkého východu Džamíl Mrui.
Operaci v Libyi zaštítila Rada bezpečnosti OSN, jenomže v Sýrii, ležící v srdci Blízkého východu, je situace mnohem složitější.
Syřané vyšli do ulic v březnu s požadavkem demokratických reforem. Od té doby přišlo při zásazích proti opozici o život na 3500 lidí. Teď už opozice žádá i Asadovo odstoupení.