Asad chce dobýt Kusajr, klíčovou baštu rebelů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 5. 2013 10:34
Syrský prezident zopakoval, že s teroristy nevyjednává
Izrael provedl dva nálety. V sobotu a v neděli.
Izrael provedl dva nálety. V sobotu a v neděli. | Foto: Reuters

Damašek/Bejrút - Syrská armáda od neděle svádí (s podporou bojovníků libanonského Hizballáhu) těžkou bitvu o strategické povstalecké město Kusajr na západě země.

Ve snaze získat opoziční baštu, která odolává už přes rok, dokonce jednotky prezidenta Bašára Asada nasadily letectvo a dělostřelectvo.

Asad opět odmítl jakékoliv setkání s povstalci. "S teroristy nevyjednávám," vzkázal.

S Hizballáhem po boku

Dosavadní bilance opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) hovoří v Kusajru o nejméně 50 mrtvých.

"Vojáci a tanky se snaží proniknout do města a povstalci se snaží je odrazit," líčil šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán. Bojovníci radikálního šíitského hnutí Hizballáh podle něj "hrají v této bitvě ústřední roli".

Státní média v pondělí oznámila, že ve většině města "byla obnovena bezpečnost a stabilita", což ovšem povstalci popírají.

Bitva zasáhla i sousední Libanon. Několik minometných střel totiž dopadlo na tamní město Hermel. V půlmilionovém libanonském přístavu Tripolisu se pro změnu střetli přívrženci obou znesvářených syrských stran. Incidenty si vyžádaly nejméně pět zraněných.

Týdny obléhání

Asadova armáda se snaží Kusajr opanovat už několik měsíců. Začátkem května vyzvala zhruba 20 tisíc obyvatel k opuštění města. Podle opozice ale neexistuje pro civilisty bezpečná úniková cesta.

Třicetitisícový Kusajr je pro povstalce strategickým bodem, protože zaručuje vstup do sousedního Libanonu. Město drželi rok a byli z něj schopni zablokovat silnici mezi Damaškem a syrským pobřežím, kde jsou soustředěni Asadovi stoupenci z řad šíitské sekty alávitů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy