Armáda USA přestaví budovu ve tvaru hákového kříže

rak
27. 9. 2007 19:20
Základna vyvolává emoce už dva roky
Pohled na základnu zeshora. Armáda o jejím kontroverzním tvaru věděla od 60. let. "V 60. letech jsme ale neměli internet," řekl mluvčí.
Pohled na základnu zeshora. Armáda o jejím kontroverzním tvaru věděla od 60. let. "V 60. letech jsme ale neměli internet," řekl mluvčí. | Foto: map.google.com

San Diego (Kalifornie) - Ze země nepřináší pohled na základnu amerického námořnictva na ostrově Coronado v San Diegu nic zvláštního. Z nebe už budova tak obyčejná není: připomíná hákový kříž.

Vojáci si toho byli vědomi už v 60. letech minulého století, důvod k přestavbě ale neměli. Vše se změnilo až v posledních dvou letech, kdy můžou uživatelé internetu zdarma sledovat Zemi z ptačí perspektivy prostřednictvím digitálních satelitních map.

Čtyři budovy ve tvaru L od té doby vyvolávají konspirační teorie a obavy židovských organizací. Námořnictvo se proto rozhodlo, že investuje v přepočtu necelých 12 miliónů korun do architektonických úprav a svastiky se zbaví.

Postavili základnu němečtí zajatci?

"Nechceme být spojováni se symbolem plným nenávisti, jako je svastika," řekl listu Los Angeles Times Scott Sutherland, zástupce mluvčího jihovýchodního velení amerického námořnictva.

Proti spekulacím, jež se objevily na internetu, ale vojáci zatím neudělali nic.

Jedna z nich tvrdí, že základnu postavili němečtí váleční zločinci. Architektonický návrh prý upravili a podstrčili námořnictvu.

Jiná teorie mluví o cíleném vystavění samotným námořnictvem. Hákový kříž měl údajně zabránit Japoncům, aby na místo svrhli bomby.

Devítiměsíční kampaň za přestavbu základny vedla Liga proti hanobení a pomlouvání. Podle jejího ředitele v San Diegu, Morrise Casuta, s s ligou námořnictvo spolupracovalo.

"Nevstoupili jsme do této drobné kontroverze s tím, že jde o zlý úmysl. Chápeme, že v době války nejde o prioritu číslo jedna. Námořnictvo se k přestavbě rozhodlo samo," dodal Casuto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy