Americký generál: Za Irák patří politici před soud

gaz
14. 10. 2007 7:42
Bývalý velitel jednotek v Iráku se opřel do politiků
Bývalý velitel koaličních vojsk v Iráku Ricardo Sánchez
Bývalý velitel koaličních vojsk v Iráku Ricardo Sánchez | Foto: Wikipedia

Arlington, Virginia - Pokud by se jako vy chovali američtí velitelé, byli by buď odvoláni, nebo by stanuli před vojenským soudem, vzkázal americkým politikům generál Ricardo Sánchez. Ten byl velitelem koaličních sil v Iráku mezi červnem roku 2003 a 2004.

"Bezpochyby zanedbali své povinnosti. V mé profesi by takoví velitelé byli okamžitě propuštěni nebo postaveni před vojenský soud," řekl podle televize CNN Sánchez reportérům v Arlingtonu ve Virgínii.  

Sánchezovi se na vedení války, kterou nazval "noční můrou bez viditelného konce", nelíbí vůbec nic. Kritizuje například rozpuštění bývalé Saddámovy armády nebo neschopnost navázat vztahy s kmenovými vůdci.

"Amerika pokračuje svůj zoufalý boj v Iráku bez jakéhokoli koordinovaného úsilí vytvořit strategii, která by dosáhla 'vítězství' v této válkou rozvrácené zemi nebo v celém boji s extremismem," prohlásil podle agentury Reuters Sánchez.

"Od katastrofálně chybného a nerealisticky optimistického válečného plánu po nedávné zvýšení počtu vojáků nebyla tato administrativa schopna využít a sjednotit svou politickou, ekonomickou a vojenskou sílu."

Generál kritizuje jak vládu, tak Kongres. Rada pro národní bezpečnost je "nedbalá a nekompetentní", Kongres pak nesplnil svou dozorčí funkci.

Stranické spory

Podle Sáncheze by však nebylo řešením Irák ihned opustit. Prvním krokem ke zlepšení by měl být koordinovaný postup demokratů a republikánů. Dosud dle generála "stranické boje vedly k rozhodnutím, která ohrožovala životy našich synů a dcer na bitevním poli".

Rada pro národní bezpečnost vydala v reakci na Sánchezovu kritiku  tiskové prohlášení. "Oceňujeme jeho službu zemi. V Iráku ale dochází k pozitivnímu vývoji. A na to se nyní soustředíme," uvedla mluvčí rady.

Se špatnou koordinací války má Sánchez i vlastní zkušenost. Pozorovatelé tvrdí, že v průběhu působení generála v Iráku byly jeho vztahy s bývalým civilním správcem země Paulem Bremerem napjaté a oba spolu takřka nemluvili.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy