Na Trumpovu stopku klimatické dohodě nehledí. Přes sto amerických měst má vlastní ekologické cíle

Dominika Vřešťálová
8. 7. 2017 11:41
Americký prezident Donald Trump před měsícem oznámil, že USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Desítky amerických měst se ale rozhodly jít proti němu a naplňovat vlastní ekologické cíle. Je mezi nimi například New York nebo New Orleans. A třeba Atlanta se zavázala, že do roku 2035 bude získávat 100 procent energie z obnovitelných zdrojů. Aliance ale nemůže naplňování slibů po městech nijak vymáhat.
Prezident Donald Trump odmítl klimatickou dohodu s odůvodněním, že je pro USA nevýhodná.
Prezident Donald Trump odmítl klimatickou dohodu s odůvodněním, že je pro USA nevýhodná. | Foto: Reuters

New York - Více než 7450 měst z celého světa už potvrdilo, že bude dál prosazovat nižší vypouštění skleníkových plynů. A to včetně Moskvy, Bratislavy nebo českého Hlinska.

Ke stejnému cíli se zavázalo i nejméně 133 amerických měst. Některá z nich tak dávají najevo nesouhlas s politikou svého prezidenta Donalda Trumpa.

Ten na začátku června oznámil, že USA odstupují od pařížské klimatické dohody, ke které se připojily téměř všechny země světa.

Starostové některých amerických měst ale nyní tvrdí, že se pokusí zmírnit ekologickou stopu Spojených států i bez podpory centrální vlády.

"Pevně věřím, že špatné rozhodnutí prezidenta Trumpa nakonec přiměje americká města, aby se zachovala opačně," řekl například starosta města Atlanta Kasim Reed pro britský deník The Guardian.

Atlanta na jihovýchodu USA, stejně jako mnoho dalších měst, se tak připojila ke Globální alianci starostů. Na jejím webu si lze prohlédnout, které další obce iniciativu podporují.

Ne obecné sliby

Zatímco Pařížská dohoda se nese v duchu obecných závazků, Globální aliance starostů sdružuje města s konkrétními plány.

Společnými cíli je snižování emisí a používání ekologických zdrojů energií. Další pravidla si pak stanovují města sama - a některá už představila svůj dlouhodobý plán.

Například zmíněná Atlanta se zavázala, že do roku 2035 bude získávat 100 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Australské město Adelaide chce zase snížit množství vypouštěných emisí o 35 procent, a to už do roku 2020.

Značná volnost při stanovování cílů má městům umožnit, aby je lépe přizpůsobovala svému vlastnímu prostředí. Mohou tak předcházet konkrétním rizikům, která jim hrozí.

Kdo koho hlídá?

Zda budou města skutečně plnit své cíle, ale nelze předpovídat. Globální aliance starostů zatím nemá žádné páky, kterými by mohla vymáhat dodržení slibů.

Roli prozatímních hlídačů ale mohou podle médií sehrát samotní obyvatelé měst. Všechny závazky se totiž zveřejňují na zmíněných webových stránkách aliance.

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy