Na Trumpovu stopku klimatické dohodě nehledí. Přes sto amerických měst má vlastní ekologické cíle

Dominika Vřešťálová
8. 7. 2017 11:41
Americký prezident Donald Trump před měsícem oznámil, že USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Desítky amerických měst se ale rozhodly jít proti němu a naplňovat vlastní ekologické cíle. Je mezi nimi například New York nebo New Orleans. A třeba Atlanta se zavázala, že do roku 2035 bude získávat 100 procent energie z obnovitelných zdrojů. Aliance ale nemůže naplňování slibů po městech nijak vymáhat.
Prezident Donald Trump odmítl klimatickou dohodu s odůvodněním, že je pro USA nevýhodná.
Prezident Donald Trump odmítl klimatickou dohodu s odůvodněním, že je pro USA nevýhodná. | Foto: Reuters

New York - Více než 7450 měst z celého světa už potvrdilo, že bude dál prosazovat nižší vypouštění skleníkových plynů. A to včetně Moskvy, Bratislavy nebo českého Hlinska.

Ke stejnému cíli se zavázalo i nejméně 133 amerických měst. Některá z nich tak dávají najevo nesouhlas s politikou svého prezidenta Donalda Trumpa.

Ten na začátku června oznámil, že USA odstupují od pařížské klimatické dohody, ke které se připojily téměř všechny země světa.

Starostové některých amerických měst ale nyní tvrdí, že se pokusí zmírnit ekologickou stopu Spojených států i bez podpory centrální vlády.

"Pevně věřím, že špatné rozhodnutí prezidenta Trumpa nakonec přiměje americká města, aby se zachovala opačně," řekl například starosta města Atlanta Kasim Reed pro britský deník The Guardian.

Atlanta na jihovýchodu USA, stejně jako mnoho dalších měst, se tak připojila ke Globální alianci starostů. Na jejím webu si lze prohlédnout, které další obce iniciativu podporují.

Ne obecné sliby

Zatímco Pařížská dohoda se nese v duchu obecných závazků, Globální aliance starostů sdružuje města s konkrétními plány.

Společnými cíli je snižování emisí a používání ekologických zdrojů energií. Další pravidla si pak stanovují města sama - a některá už představila svůj dlouhodobý plán.

Například zmíněná Atlanta se zavázala, že do roku 2035 bude získávat 100 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Australské město Adelaide chce zase snížit množství vypouštěných emisí o 35 procent, a to už do roku 2020.

Značná volnost při stanovování cílů má městům umožnit, aby je lépe přizpůsobovala svému vlastnímu prostředí. Mohou tak předcházet konkrétním rizikům, která jim hrozí.

Kdo koho hlídá?

Zda budou města skutečně plnit své cíle, ale nelze předpovídat. Globální aliance starostů zatím nemá žádné páky, kterými by mohla vymáhat dodržení slibů.

Roli prozatímních hlídačů ale mohou podle médií sehrát samotní obyvatelé měst. Všechny závazky se totiž zveřejňují na zmíněných webových stránkách aliance.

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 17 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy