Američany zajímá víc olympiáda než krize na Kavkaze

gaz
20. 8. 2008 8:50
Z nechtěných her se v USA stala ostře sledovaná událost
Americký plavec Michel Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob
Americký plavec Michel Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob | Foto: Reuters

Washington - Komentátorka amerického zpravodajského pořadu Democracy Now! Amy Goodmanová nazvala Jižní Osetii a okolní oblast „územím, o kterém většina lidí v USA pravděpodobně nikdy neslyšela".

Válka, která v gruzínské separatistické provincii vypukla, způsobila, že se vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem nacházejí na zřejmě nejhorší úrovni od konce studené války.

Běžného Američana však mnohem více zajímají probíhající olympijské hry než kavkazská krize s potenciálně dalekosáhlými mezinárodními důsledky.

Bedliví diváci nechtěných her

Čínské vedení si tak může gratulovat. Podle průzkumu Pew Research Center si 52 procent Američanů myslí, že uspořádat olympijské hry v Pekingu bylo dobrým nápadem.

Ještě v dubnu, krátce po násilném potlačení protičínských protestů v Tibetu, to bylo 41 procent. Tehdy byli ohledně pořádání her v Číně Američané jedním z vůbec nejskeptičtějších národů.

Celkově olympiádu sleduje „velice bedlivě" nebo „vcelku bedlivě" 53 procent obyvatel USA. Mezi nimi je přibližně stejné procento mladých i starých, mužů i žen.

Nemáme tam vojáky, nezajímá nás to

Naproti tomu další téma, které vládne světovým médiím - konflikt v Gruzii a jejích separatistických provinciích Abcházii a Jižní Osetii - přitahuje Američany mnohem méně a 37 procent z nich se o informace o tomto konfliktu vůbec nezajímá.

Nový průzkum potvrzuje dlouhodobý trend, který ukazuje, že Američany nepřitahují konflikty, jichž se neúčastní jejich vlastní vojáci.

Po konci studené války byla veřejnost v USA z "neamerických konfliktů" nejvíce zaujata krizí mezi Pákistánem a Indií roku 2002, kterou pečlivě sledovalo 24 procent občanů země. O něco méně byla sledována občanská válka v Bosně: roku 1993 se o ni detailně zajímalo jen 23 procent Američanů.

Vůbec nejvíce vábí pozornost Američanů zpravodajské pořady a články zabývající se domácími tématy. Informace o stavu domácí ekonomiky nyní láká 74 a prezidentská kampaň 66 procent obyvatel Spojených států.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy