Američany zajímá víc olympiáda než krize na Kavkaze

gaz
20. 8. 2008 8:50
Z nechtěných her se v USA stala ostře sledovaná událost
Americký plavec Michel Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob
Americký plavec Michel Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem všech dob | Foto: Reuters

Washington - Komentátorka amerického zpravodajského pořadu Democracy Now! Amy Goodmanová nazvala Jižní Osetii a okolní oblast „územím, o kterém většina lidí v USA pravděpodobně nikdy neslyšela".

Válka, která v gruzínské separatistické provincii vypukla, způsobila, že se vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem nacházejí na zřejmě nejhorší úrovni od konce studené války.

Běžného Američana však mnohem více zajímají probíhající olympijské hry než kavkazská krize s potenciálně dalekosáhlými mezinárodními důsledky.

Bedliví diváci nechtěných her

Čínské vedení si tak může gratulovat. Podle průzkumu Pew Research Center si 52 procent Američanů myslí, že uspořádat olympijské hry v Pekingu bylo dobrým nápadem.

Ještě v dubnu, krátce po násilném potlačení protičínských protestů v Tibetu, to bylo 41 procent. Tehdy byli ohledně pořádání her v Číně Američané jedním z vůbec nejskeptičtějších národů.

Celkově olympiádu sleduje „velice bedlivě" nebo „vcelku bedlivě" 53 procent obyvatel USA. Mezi nimi je přibližně stejné procento mladých i starých, mužů i žen.

Nemáme tam vojáky, nezajímá nás to

Naproti tomu další téma, které vládne světovým médiím - konflikt v Gruzii a jejích separatistických provinciích Abcházii a Jižní Osetii - přitahuje Američany mnohem méně a 37 procent z nich se o informace o tomto konfliktu vůbec nezajímá.

Nový průzkum potvrzuje dlouhodobý trend, který ukazuje, že Američany nepřitahují konflikty, jichž se neúčastní jejich vlastní vojáci.

Po konci studené války byla veřejnost v USA z "neamerických konfliktů" nejvíce zaujata krizí mezi Pákistánem a Indií roku 2002, kterou pečlivě sledovalo 24 procent občanů země. O něco méně byla sledována občanská válka v Bosně: roku 1993 se o ni detailně zajímalo jen 23 procent Američanů.

Vůbec nejvíce vábí pozornost Američanů zpravodajské pořady a články zabývající se domácími tématy. Informace o stavu domácí ekonomiky nyní láká 74 a prezidentská kampaň 66 procent obyvatel Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy