Američané vyvíjejí rentgen, jenž odhalí záměry zločince

Martin Novák Martin Novák, man
26. 9. 2008 11:29
Přístroj se uplatní i na letištích

Washington - Vypadá to trochu jako pokračování sci-fi režiséra Stevena Spielberga Minority Report nebo pověsti o schopnosti některých lidí číst myšlenky druhých.

Americké ministerstvo vnitra nicméně zcela vážně tvrdí, že pracuje na rentgenu, který z teploty těla, pulsu, pohybu svalů ve tváři, dechu či pohybů rukou určí, zda se dotyčný chystá spáchat teroristický nebo jiný násilný čin.

Systém má pracovní název MALINTENT, zatímco technologie, na které je založen, je označováván jako Future Attribute Screening Technology (FAST).

"Vývoj přístroje je stále v počátcích. Už jsme ale jeho prvky zkoušeli na skupině dobrovolníků a výsledky jsou slibné," citovala televize FOX News mluvčí sekce ministerstva vnitra pro vědu a nové technologie Amy Kudwovou.

Scanner prý dokáže odlišit člověka se zločinnými úmysly od někoho, kdo je nervózní třeba jen proto, že nestíhá letecký spoj. Počítá se s tím, že MALINTENT bude využíván kromě jiného na letištích.

Podle FOX News senzor odhalí, že něco není v pořádku, a vydá signál obsluhujícímu analytikovi. Ten pak rozhodne o kontrole pasažéra.

Jak se mu budou zločinné úmysly prokazovat a zda systém bude skutečně neomylný, toť otázka.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy