Obamova ofenziva začala, USA poprvé udeřily na Islámský stát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2014 20:05
Pondělní nálet u Bagdádu je součástí strategie, kterou šéf Bílého domu představil minulý týden. Doposud USA zasahovaly hlavně na severu Iráku.
Islámský stát - ilustrační foto.
Islámský stát - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád/Washington - Americké letectvo podniklo první nálet na pozice bojovníků radikálního uskupení Islámský stát (IS) poblíž Bagdádu. Oznámilo to velitelství amerických ozbrojených sil pro Blízký východ a Střední Asii.

Jedná se zároveň o první vzdušný úder v rámci Američany nově představené strategie, jejímž úkolem je radikální uskupení "rozložit" a v konečné fázi i zničit.

Pomoc iráckým jednotkám

Agentura AFP - s odkazem na mluvčího iráckých bezpečnostních sil - dodala, že se jednalo o cíl v Sadr al-Júsúfíje asi 25 kilometrů od metropole. Nálet jihozápadně od iráckého hlavního města měl podpořit "ofenzivu irácké armády proti teroristům z Islámského státu".

Podle serveru BBC se Spojeným státům stanoviště IS, odkud radikálové ostřelovali irácké jednotky, podařilo zničit.

"Nálet jihozápadně od Bagdádu byl prvním úderem, který je součástí našeho rozšířeného úsilí - sahajícího mimo ochranu vlastních lidí a humanitárních misí -, jež má během útoku iráckých jednotek zasáhnout cíle (Islámského státu)," píše se v prohlášení americké armády.

Ještě dříve se odehrál další nálet v pohoří Sindžár na severozápadě země, kde americké letouny podle velitelství zničily šest vozidel radikálů.

Dohoda z Paříže

Svůj plán na boj proti IS představil americký prezident Barack Obama minulou středu. Zhruba tři desítky zemí se pak toto pondělí na konferenci v Paříži dohodly, že Iráku v boji proti džihádistům pomohou, a to i vojensky.

Až dosud se nálety odehrávaly na severu a západě země. Americké letectvo jich od 8. srpna podniklo více než 160, a to hlavně s cílem překazit další postup extremistů.

Obama povolil i údery na pozice islamistů v Sýrii. Ty ale nemají být koordinovány s režimem prezidenta Bašára Asada, jenž podle šéfa Bílého domu ztratil během 3,5 roku trvající občanské války veškerou legitimitu.

Až dosud se žádný americký nálet na syrském území neodehrál.

Letecké údery na islamisty v úterý podpořil i šéf OSN Pan Ki-mun. "Nálety a vojenská operace učiněné na žádost irácké vlády pomohly OSN a dalším hráčům ... zachránit množství lidských životů," uvedl Pan Ki-mun.

Znovu zopakoval, že radikálové jsou hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost. Vyzval proto ty státy světa, které k tomu mají prostředky, aby proti islamistům "rozhodně zasáhly", a ochránily tak civilisty.

 

Právě se děje

Další zprávy