Al-Káida drží na Sahaře šest cizinců včetně diplomatů

Pavel Vondra
19. 2. 2009 18:05
Čtveřici turistů z Evropy a dva Kanaďany má v moci alžírská teroristická skupina

Alžír - Severoafrická odnož Al-Káidy tvrdí, že zadržuje jako rukojmí šestici cizinců, mezi nimiž jsou i dva kanadští diplomaté.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Niger Robert Fowler a jeho poradce Louis Guay, oba diplomaté z Kanady, byli v této zemi na jižním okraji Sahary uneseni v polovině prosince.

O měsíc později se na pomezí Nigeru a sousedního Mali ztratila čtveřice turistů z Evropy (dva ze Švýcarska, jedna Němka a jeden Brit). Al-Káida nyní tvrdí, že má všech šest cizinců ve své moci.

„Oznamujeme veřejnosti, že si mudžahedíni vyhrazují právo naložit s šesticí rukojmích v souladu s islámským právem šarí'a," píše se v prohlášení, které se ve středu objevilo na internetových stránkách využívaných radikálními islamisty.

Ačkoli autenticitu vzkazu, na který upozornila v Americe sídlící organizace SITE, jež monitoruje činnost militantních skupin v kyberprostoru, se nepodařilo nezávisle ověřit, údajný mluvčí Al-Káidy Salah Abu Mohammed poskytl o několik hodin dříve podobné prohlášení televizní stanici Al-Džazíra.

Foto: Aktuálně.cz

Islamisté zatím nestanovili žádné podmínky k propuštění rukojmích, jak ale píše agentura AP, v minulosti už několikrát vyměnili cizince unesené na Sahaře za výkupné.

Skupina, která si říká Al-Káida v islámském Maghrebu a je známa pod francouzskou zkratkou AQMI, se přihlásila k mezinárodní teroristické síti Usámy bin Ládina v roce 2006. Má na svědomí desítky, či dokonce stovky pumových útoků a přepadení.

Operuje především na území Alžírska, ale má se za to, že volně překračuje nehlídané pouštní hranice i do sousedních zemí, aby šířila svou radikální ideologii a násilí v celé oblasti severozápadní Afriky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy