Ahmadínežád: Vadí mi Izrael, ale ne Izraelci

man
19. 9. 2008 16:10
Prezident Íránu opět promluvil na své oblíbené téma
Foto: Reuters

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se po delší době znovu vrátil k tématu Židů a židovského státu.

Poté, co v minulosti nazval holocaust mýtem a hovořil o nutnosti vymazat Izrael z mapy, zaujal ve čtvrtek při projevu v Teheránu umírněnější stanovisko.

Nemá prý problém s Izraelci jako lidmi, ale s existencí státu Izrael.

"Nevadí nám žádní lidé a národy. Ale samozřejmě neuznáváme sionistický režim," řekl prezident na tiskové konferenci.

Ahmadínežád na inspekci jaderné elektrárny.
Ahmadínežád na inspekci jaderné elektrárny. | Foto: Reuters

Podle jeho názoru byli lidé z celého světa nalákáni do Izraele sionistickým režimem a nyní mu slouží jako štít.

"Nechceme, aby někdo byl vyháněn, zabíjen nebo zaháněn do moře. Chceme, aby si všichni lidé v této oblasti - Židé, křesťané i muslimové - mohli svobodně vybrat svoji vládu," řekl bývalý starosta Teheránu, který příští rok hodlá znovu kandidovat na prezidenta a získat mandát na další čtyři roky.

Ahmadínežád projevem bránil svého poradce pro turistiku Esfandiára Mašaje, který je zároveň otcem Ahmadínežádova zetě.

Dále čtěte: Američtí Židé chtějí Palestinu a jednání s Íránem

Ten v srpnu prohlásil, že Írán nemá nic proti obyvatelům Izraele a nechová vůči nim nepřátelství. Někteří radikální poslanci a duchovní proti jeho slovům protestovali a žádali Ahmadínežáda, aby jej propustil.

Íránský prezident pojede příští týden do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Židovské organizace plánují podobně jako při jeho poslední návštěvě před rokem protestní demonstrace.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy