Ahmadínežád: Vadí mi Izrael, ale ne Izraelci

man
19. 9. 2008 16:10
Prezident Íránu opět promluvil na své oblíbené téma
Foto: Reuters

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se po delší době znovu vrátil k tématu Židů a židovského státu.

Poté, co v minulosti nazval holocaust mýtem a hovořil o nutnosti vymazat Izrael z mapy, zaujal ve čtvrtek při projevu v Teheránu umírněnější stanovisko.

Nemá prý problém s Izraelci jako lidmi, ale s existencí státu Izrael.

"Nevadí nám žádní lidé a národy. Ale samozřejmě neuznáváme sionistický režim," řekl prezident na tiskové konferenci.

Ahmadínežád na inspekci jaderné elektrárny.
Ahmadínežád na inspekci jaderné elektrárny. | Foto: Reuters

Podle jeho názoru byli lidé z celého světa nalákáni do Izraele sionistickým režimem a nyní mu slouží jako štít.

"Nechceme, aby někdo byl vyháněn, zabíjen nebo zaháněn do moře. Chceme, aby si všichni lidé v této oblasti - Židé, křesťané i muslimové - mohli svobodně vybrat svoji vládu," řekl bývalý starosta Teheránu, který příští rok hodlá znovu kandidovat na prezidenta a získat mandát na další čtyři roky.

Ahmadínežád projevem bránil svého poradce pro turistiku Esfandiára Mašaje, který je zároveň otcem Ahmadínežádova zetě.

Dále čtěte: Američtí Židé chtějí Palestinu a jednání s Íránem

Ten v srpnu prohlásil, že Írán nemá nic proti obyvatelům Izraele a nechová vůči nim nepřátelství. Někteří radikální poslanci a duchovní proti jeho slovům protestovali a žádali Ahmadínežáda, aby jej propustil.

Íránský prezident pojede příští týden do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Židovské organizace plánují podobně jako při jeho poslední návštěvě před rokem protestní demonstrace.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 52 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy