Afghánský policista zastřelil pět britských vojáků

Zahraničí Zahraničí
4. 11. 2009 15:08
Střelba se odehrála uvnitř kontrolního stanoviště
Ilustrační fotografie. Trénink afghánských nováčků.
Ilustrační fotografie. Trénink afghánských nováčků. | Foto: Reuters

Kábul/Londýn - Afghánský policista zastřelil pět britských vojáků na hraničním přechodu v jižním Afghánistánu, v provincii Hílmand. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany.

"Afghánský policista z hraničního přechodu začal bez varování střílet. Nikdo nemohl tím pádem ani reagovat," řekl mluvčí ministerstva.

Zastřelení Britové prováděli společné hlídky s afghánskými policisty. Podle deníku The Times pachatel zabil i tři své afghánské kolegy. Měl údajně jednoho spolupachatele.

K útoku se přihlásilo hnutí Taliban. Podle britského premiéra Gordona Browna je možné, že Talibanci afghánskou policii infiltrovali.

Korespondent BBC Ian Pannell potvrdil, že střelec, který je znám pod jménem Gulbuddin ihned po útoku utekl. Podle agentury AP nebyla jména obětí dosud zveřejněná, rodiny ale už o tragédii informovány byly. Případ vyšetřují jak afghánské, tak britské složky.

Gordon Brown vyjádřil pozůstalým upřímnou soustrast. "Mé myšlenky a kondolence směřují k rodinám pozůstalých, k těm, kteří je milovali, k jejich kolegům. Vím, že celá země za ně bude truchlit," řekl podle BBC Brown.

"Vzdávám hold jejich kuráži, schopnostem a odhodlanosti. Nikdy na ně nezapomeneme," dodal. Od začátku vojenských operací v říjnu 2001, zemřelo v Afghánistánu 229 lidí britského vojenského personálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy