Pánek o útoku: Je to největší tragédie, která nás potkala

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
2. 6. 2015 18:30
Organizace Člověk v tísni zastavila po útoku na své pracovníky operace v Afghánistánu. Prozatím na týden, řekl Aktuálně.cz její ředitel Šimon Pánek.
Při útoku zemřelo devět spolupracovníků Člověka v tísni. Na snímku příbuzný jedné z obětí.
Při útoku zemřelo devět spolupracovníků Člověka v tísni. Na snímku příbuzný jedné z obětí. | Foto: Reuters

Praha/Kábul - Při útoku radikálů v afghánské provincii Balch zemřelo v noci na úterý devět spolupracovníků české humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT). Aktuálně.cz mluvilo s jejím ředitelem Šimonem Pánkem. O útoku, práci v Afghánistánu i o tom, jaká opatření organizace přijala.

Aktuálně.cz: Organizace Člověk v tísni po útoku a smrti svých devíti spolupracovníků rozhodla o dočasném pozastavení projektů v zemi. Co to přesně znamená?

Šimon Pánek
Šimon Pánek | Foto: Vojtěch Marek

Šimon Pánek: V této chvíli jsme i z preventivních důvodů pozastavili naše operace. To znamená, že nikdo nechodí do práce, nikdo nejezdí do terénu a naši zaměstnanci zůstali doma.

A.cz: Padly už nějaké konkrétní návrhy, jak zvýšit bezpečnost afghánských spolupracovníků vaší organizace?

Bezpečnostní opatření budeme nadále zvažovat. Nechtěl bych spekulovat, co to bude znamenat – jestli to bude znamenat stažení se z některých oblastí, posílení ochrany, nebo snížení počtu zaměstnanců.

V Afghánistánu pracujeme 14 let, těch možností je celá řada. Nechtěl bych spekulovat, co uděláme.

A.cz: Na jak dlouho byly práce na území Afghánistánu pozastaveny?

Než bude jasnější, co se stalo. Prozatím byly práce pozastaveny na týden, mezitím budeme rozhodovat, co dál.

A.cz: Už se vám někdy něco podobného stalo? Ať už v Afghánistánu, nebo v jiné zemi…

Naštěstí k podobným situacím dochází v zásadě výjimečně, jakkoli se to v těch rizikových zemích nedá vyloučit.

Za těch dvacet let jsme samozřejmě měli pár situací, kdy někteří z našich místních spolupracovníků – třeba v Čečensku nebo v Sýrii – přišli o život. Není to pro nás úplně nová situace, ale rozhodně je to největší tragédie, která nás potkala.

Foto: Reuters

A.cz: Víte, o co při tom útoku šlo?

Zatím nevíme, co se děje - jestli to bylo cíleno na nás, nebo nebylo. Probíhá vyšetřování, které provádí policie a místní autority. My se teď soustředíme na naše zaměstnance a samozřejmě také na rodiny pozůstalých.

A.cz: Co přesně měli ti lidé, kteří byli zabiti, na starosti?

Zabývali se rozvojem venkova v rámci více programů. Rozvoj venkova, podpora zemědělství, podpora příjmů rodin.

A.cz: Jak dlouho tam byli?

Od roku 2002 jsme tam my jako organizace, v té oblasti se nám zaměstnanci za těch 14 let samozřejmě mění.

A.cz: Kolik lidí má Člověk v tísni v Afghánistánu celkem?

Dohromady je to 230 lidí, z toho bylo něco přes deset lidí vyslaných z Evropy. Jsou mezi nimi jednak Češi, ale i Poláci, Němci, lidé ze západní Evropy. Jsou to lidé vyslaní tady z centrální kanceláře.

A.cz: Kde všude teď působíte?

Působíme v provincii Balch - kde došlo k útoku - a v provinciích Baglán, Nangarhár a Paktía.

A.cz: Mezi zabitými bylo pět humanitárních pracovníků, dva řidiči a dva strážci... je to tak?

Ano, ale všichni vlastně byli naši zaměstnanci nebo spolupracovníci. Ať je to strážce, řidič, nebo dělá na projektu. Není v tom zásadní rozdíl, všichni jsou potřeba pro chod té mise a pro práci v té zemi.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy