Člověk v tísni stopnul afghánské projekty, zabili mu 9 lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 6. 2015 11:45
Kromě sedmi humanitárních pracovníků ozbrojenci při útoku na severu Afghánistánu zavraždili i dva strážce.
Policie z útoku viní Tálibán, oficiálně se k němu ale zatím nikdo nepřihlásil.
Policie z útoku viní Tálibán, oficiálně se k němu ale zatím nikdo nepřihlásil. | Foto: Reuters

Kábul - Česká humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT) dočasně pozastavila své projekty v Afghánistánu

Stalo se tak poté, co ozbrojení radikálové v noci na úterý zastřelili na severu země devět jejích spolupracovníků

"Dnes v noci došlo k útoku na terénní kancelář Člověka v tísni v severním Afghánistánu, v oblasti Zare. Během útoku bylo zavražděno devět našich afghánských spolupracovníků," potvrdila humanitární organizace na svém webu.

Podle úřadů se útok odehrál mezi 1:00 a 2:00 místního času (3:30 a 4:30 SELČ), kdy ozbrojenci vtrhli v odlehlé hornaté části provincie Balch na ubytovnu, kde zaměstnanci Člověka v tísni spali, a postříleli je.

...
... | Foto: Petr Štefan / Člověk v tísni

Zástupce policejního náčelníka provincie Balch uvedl, že mezi zabitými je sedm humanitárních pracovníků - šest mužů a jedna žena - a dva strážci. Z útoku obvinil islamistické hnutí Tálibán.

Podle agentury DPA je mezi zabitými pět humanitárních pracovníků, dva řidiči a dva strážci. Zabití Afghánci pracovali na rekonstrukčním projektu s cílem rozvoje venkova v rámci Programu národní solidarity, uvedla agentura AP.

Člověk v tísni pozastavil práce v zemi

ČvT okamžitě pozastavil práci ve všech oblastech v Afghánistánu, a to do doby, než zajistí větší bezpečnost svých pracovníků.

Ředitel společnosti Šimon Pánek agentuře ČTK řekl, že zaměstnanci nebudou chodit do terénu a kanceláří.

"Zavíráme všechny naše úřady v zemi na další tři dny. Kromě toho jsme odvolali všechny naše týmy z provincie (Balch)," prohlásil šéf pobočky organizace Člověk v tísni v Kábulu Ross Hollister, kterého citovala agentura DPA. "Prozatím nezvažujeme, že bychom Afghánistán opustili," dodal Hollister.

Totožnost útočníků není známa

Vyšetřování podle Pánka stále probíhá a totožnost útočníků zatím není známa. "Podle dostupných informací nepocházeli z dané oblasti, ve které Člověk v tísni působí od roku 2002," uvedla organizace v prohlášení.

Pánek uvedl, že zatím je příliš brzo na komentář k této tragické události. "Vyjadřujeme tímto hlubokou soustrast rodinám svých kolegů a úctu k jejich práci a odsuzujeme tento bezprecedentní brutální útok," napsala organizace.

14 let v Afghánistánu

Provincie Balch patřila donedávna společně s dalšími oblastmi na severu Afghánistánu k nejklidnějším v zemi, hraničí ale s nestabilní provincií Saripúl, kde Tálibán působí, připomněla ČTK.

Člověk v tísnise  v Afghánistánu začal angažovat po pádu vlády Tálibánu v roce 2001, v tuto chvíli se jedná o největší zahraniční misi společnosti.

"Stálá mise se zaměřuje nejen na humanitární oblast, ale především na dlouhodobé řešení problémů, které jsou přímo spjaté se vzděláním, s otázkami obživy, rozvoje venkovských komunit a zvýšení kvality života místních obyvatel," píše ČvT na svém webu.

Své projekty v Afghánistánu ČvT koordinuje z centrální kanceláře v Kábulu a také z Mazare Šarífu. Kromě toho má společnost dalších patnáct terénních kanceláří, kromě Balchu - kde došlo k útoku - také v provinciích Baglán, Nangarhár a Paktía.

OSN uvádí, že loni bylo v zemi usmrceno 57 humanitárních pracovníků, přičemž většinou se jednalo o Afghánce.

 

Právě se děje

před 37 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy