V Benghází propukly tvrdé boje mezi armádou a islamisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2014 21:22
Armáda ve městě rozmisťuje tanky a dělostřelectvo. Desítky lidí narychlo opouští své domovy.
Foto: Reuters

Tripolis - Tvrdé boje propukly v pondělí v severolibyjském městě Benghází mezi islamistickými ozbrojenci a armádou.

Armádu podporují jednotky bývalého generála Chalífy Haftara, které město kontrolují, informovala agentura Reuters s odvoláním na informace obyvatel.

Benghází kvůli prudkým ozbrojeným střetům nedaleko přístavu rychle opouštějí desítky lidí. K evakuaci vyzvala armáda. Ta se snaží z oblasti vypudit islamisty, kteří se tam po dvoutýdenních bojích ukrývají.

Zpravodaj agentury Reuters v Benghází uvedl, že armáda ve městě rozmisťuje tanky a dělostřelectvo. Údajně je také kolem přístavu slyšet přelety a palbu bojových letounů.

V přístavu granáty zasáhly jednu loď, z níž stoupá k nebi černý dým. Není jasné, zda se plavidlo potápí. Podle AP se také rozcházejí informace o tom, o jakou loď se jedná, zda jde o menší ropný tanker, nebo o válečné plavidlo.

Nynější chaos v Libyi mají na svědomí skupiny, které se v roce 2011 podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází kontrolovali od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar se rozhodl nad městem převzít vládu. Doposud však v boji s islamisty příliš úspěšný nebyl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy