V Benghází propukly tvrdé boje mezi armádou a islamisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2014 21:22
Armáda ve městě rozmisťuje tanky a dělostřelectvo. Desítky lidí narychlo opouští své domovy.
Foto: Reuters

Tripolis - Tvrdé boje propukly v pondělí v severolibyjském městě Benghází mezi islamistickými ozbrojenci a armádou.

Armádu podporují jednotky bývalého generála Chalífy Haftara, které město kontrolují, informovala agentura Reuters s odvoláním na informace obyvatel.

Benghází kvůli prudkým ozbrojeným střetům nedaleko přístavu rychle opouštějí desítky lidí. K evakuaci vyzvala armáda. Ta se snaží z oblasti vypudit islamisty, kteří se tam po dvoutýdenních bojích ukrývají.

Zpravodaj agentury Reuters v Benghází uvedl, že armáda ve městě rozmisťuje tanky a dělostřelectvo. Údajně je také kolem přístavu slyšet přelety a palbu bojových letounů.

V přístavu granáty zasáhly jednu loď, z níž stoupá k nebi černý dým. Není jasné, zda se plavidlo potápí. Podle AP se také rozcházejí informace o tom, o jakou loď se jedná, zda jde o menší ropný tanker, nebo o válečné plavidlo.

Nynější chaos v Libyi mají na svědomí skupiny, které se v roce 2011 podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází kontrolovali od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar se rozhodl nad městem převzít vládu. Doposud však v boji s islamisty příliš úspěšný nebyl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy