Centrum východolibyjského Benghází ovládl odpadlický generál

ČTK ČTK
30. 10. 2014 22:10
Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem kontrolovaným islamisty převzít vládu.
Generál Chalífa Haftar.
Generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Tripolis - Síly libyjského odpadlického generála Chalífy Haftara ve čtvrtek pronikly do centra Benghází na východě země, kde vedly od začátku měsíce ofenzivu proti místním islamistům.

Podle agentury AP si boje vyžádaly desítky obětí a vyhnaly stovky lidí z domovů. Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International mezitím oznámila, že satelitní snímky naznačují, že znepřátelené strany v Libyi se dopouštějí stejnou měrou válečných zločinů tím, že bombardují hustě obydlené oblasti v západní části země.

Chaos panující v současnosti v Libyi rozpoutaly skupiny, které se v roce 2011 podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází kontrolovali od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem převzít vládu. Doposud proti nim příliš úspěšně nepostupoval a začátkem října zabili radikálové při několika sebevražedných atentátech u letiště v Benghází během jediného dne kolem čtyř desítek jeho ozbrojenců.

Nepřehledná situace nadále panuje také v hlavním městě Tripolisu, které po tvrdých bojích mezi konkurenčními milicemi v srpnu ovládli radikálové z Misuráty. S odkazem na družicové snímky Amnesty International uvádí, že bojovníci z obou stran bez rozdílu pálili rakety a dělostřelecké granáty do nemocnic a obytných čtvrtí v částech Tripolisu.

Amnesty International také tvrdí, že ozbrojené skupiny pravděpodobně zabíjely a mučily svoje vězně nebo náhodně zadržené civilisty na základě jejich původu či politické příslušnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy