Centrum východolibyjského Benghází ovládl odpadlický generál

ČTK ČTK
30. 10. 2014 22:10
Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem kontrolovaným islamisty převzít vládu.
Generál Chalífa Haftar.
Generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Tripolis - Síly libyjského odpadlického generála Chalífy Haftara ve čtvrtek pronikly do centra Benghází na východě země, kde vedly od začátku měsíce ofenzivu proti místním islamistům.

Podle agentury AP si boje vyžádaly desítky obětí a vyhnaly stovky lidí z domovů. Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International mezitím oznámila, že satelitní snímky naznačují, že znepřátelené strany v Libyi se dopouštějí stejnou měrou válečných zločinů tím, že bombardují hustě obydlené oblasti v západní části země.

Chaos panující v současnosti v Libyi rozpoutaly skupiny, které se v roce 2011 podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází kontrolovali od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem převzít vládu. Doposud proti nim příliš úspěšně nepostupoval a začátkem října zabili radikálové při několika sebevražedných atentátech u letiště v Benghází během jediného dne kolem čtyř desítek jeho ozbrojenců.

Nepřehledná situace nadále panuje také v hlavním městě Tripolisu, které po tvrdých bojích mezi konkurenčními milicemi v srpnu ovládli radikálové z Misuráty. S odkazem na družicové snímky Amnesty International uvádí, že bojovníci z obou stran bez rozdílu pálili rakety a dělostřelecké granáty do nemocnic a obytných čtvrtí v částech Tripolisu.

Amnesty International také tvrdí, že ozbrojené skupiny pravděpodobně zabíjely a mučily svoje vězně nebo náhodně zadržené civilisty na základě jejich původu či politické příslušnosti.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy