Centrum východolibyjského Benghází ovládl odpadlický generál

ČTK ČTK
30. 10. 2014 22:10
Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem kontrolovaným islamisty převzít vládu.
Generál Chalífa Haftar.
Generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Tripolis - Síly libyjského odpadlického generála Chalífy Haftara ve čtvrtek pronikly do centra Benghází na východě země, kde vedly od začátku měsíce ofenzivu proti místním islamistům.

Podle agentury AP si boje vyžádaly desítky obětí a vyhnaly stovky lidí z domovů. Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International mezitím oznámila, že satelitní snímky naznačují, že znepřátelené strany v Libyi se dopouštějí stejnou měrou válečných zločinů tím, že bombardují hustě obydlené oblasti v západní části země.

Chaos panující v současnosti v Libyi rozpoutaly skupiny, které se v roce 2011 podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází kontrolovali od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, se rozhodl nad městem převzít vládu. Doposud proti nim příliš úspěšně nepostupoval a začátkem října zabili radikálové při několika sebevražedných atentátech u letiště v Benghází během jediného dne kolem čtyř desítek jeho ozbrojenců.

Nepřehledná situace nadále panuje také v hlavním městě Tripolisu, které po tvrdých bojích mezi konkurenčními milicemi v srpnu ovládli radikálové z Misuráty. S odkazem na družicové snímky Amnesty International uvádí, že bojovníci z obou stran bez rozdílu pálili rakety a dělostřelecké granáty do nemocnic a obytných čtvrtí v částech Tripolisu.

Amnesty International také tvrdí, že ozbrojené skupiny pravděpodobně zabíjely a mučily svoje vězně nebo náhodně zadržené civilisty na základě jejich původu či politické příslušnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy