Univerzita v Brně zkoumá, jak nakrmit lidi hmyzem

Lenka Smyčková
6. 5. 2008 18:10
Využití hmyzu prý může řešit podvýživu i obezitu
Ne každý hmyz je jedlý. Odborníci doporučují kupovat jej, ne sbírat
Ne každý hmyz je jedlý. Odborníci doporučují kupovat jej, ne sbírat | Foto: Stanislav Krejčík

Brno - Čeští zdravotníci se začínají vážně zajímat o využití hmyzu v kuchyni. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila Marie Borkovcová z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, která dnes svůj výzkum představila na veřejné přednášce.

Univerzita je jediným pracovištěm v Evropě, která se věnuje výzkumu v oboru entomofágie - tedy využití hmyzu ve výživě. Podobné pracoviště už je jen v Mexiku.

Marie Borkovcová vede výzkum, který může pomoci lidstvu vyřešit dva největší současné problémy ve výživě - podvyživenost a obezitu. Zatímco v zemích třetího světa by hmyz mohl pomoci vyřešit potravinovou krizi, ve vyspělých státech může pomáhat seniorům.

Zpestření stravy pro seniory

"Staří lidé často nedokáží sníst dostatečně velký objem pestré stravy. Jejich jídlo není plnohodnotné. A to může hmyz napravit. V mnohem menším objemu je velké množství potřebných látek," tvrdí Borkovcová.

Fakta

Jedlý hmyz

  • Marie Borkovcová nedoporučuje sbírat hmyz v přírodě.
  • Koupit se dá v chovatelských potřebách. Několik dní jej krmte pestrou stravou (čerstvými zbytky z kuchyně). Pak nechejte dva nebo tři dny vyhladovět.
  • Usmrťte vhozením do vroucí vody.

Ve světě se běžně jedí:

  • brouci, mravenci, včely, vosy, saranče, švábi, cvrčci, ploštice, cikády, křísi, vážky, jepice, chrostíci, srpice, mouchy, komáři, vši

Rizika:

  • Všeho moc škodí - týdně stačí hrst hmyzu
  • Nesbírat v přírodě - pozor na jedy a pesticidy
  • Lidé alergičtí na mořské plody můžou mít alergii i na hmyz

Díky vysokému obsahu minerálních látek, stopových prvků, omega mastných kyselin a esenciálních mastných kyselin je prý hmyz pro seniory a nemocné lidi jedinečným zpestřením stravy.

Marie Borkovcová teď se svou dcerou analyzuje ty druhy hmyzu, které se v Česku běžně chovají. Zjišťují, jaké přesné množství živin hmyz v různých vývojových stádiích obsahuje.

Do budoucna se tak možná budou z hmyzu vyrábět přídavky do běžného jídla, tak jako dnes staří a nemocní lidé užívají takzvaný nutridrink.

"Staří lidé by si těžko kupovali a chovali kobylky. Spíše by hotové preparáty mohli ordinovat lékaři a k dostání by byly v lékárnách," popisuje možnou budoucnost Marie Borkovcová.

Hmyz může nahradit uměle podávané doplňky stravy i u ostatních generací. Jenže to zatím naráží na odpor lidí k broukům, červům či kobylkám.

Tuto skutečnost potvrzuje také vedoucí Katedry výživy člověka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Zuzana Brázdová.

"Homo sapiens si s sebou během individuálního vývoje nese postoj k novým potravinám, kterému se říká potravinová neofobie. Zjednodušeně řečeno, co neznám, to nejím," říká Brázdová.

"Konzumaci hmyzu v zemích střední Evropy proto vidím jako poměrně problematickou. Cesta hmyzu na náš talíř bude ještě velmi dlouhá, myslím, že ji budeme počítat na generace," dodává Brázdová.

Hmyz pro podvyživené

Marie Borkovcová nabízí odborníkům na výživu využití hmyzu také po ničivých katastrofách. Vrtulníky převážející humanitární pomoc by totiž nemusely nakládat tak těžký náklad potravin při zachování stejné výživné hodnoty.

Stejně tak podvyživení lidé třetího světa by již nemuseli být závislí na dodávkách humanitárních organizací, ale mohli by si sami chovat hmyz s minimálními náklady.

"Světovou krizi nedostatku potravin jistě bude nutné řešit," souhlasí Brázdová.

"Ale kdekoli jsem osobně řešila z pověření Světové zdravotnické organizace nedostatečnou výživu dětí, vždycky pro nás platila zásada, že nesmíme do potravin pro určitou oblast plánovat například takové, které jsou vyloučeny místními kulturními tabu," dodává odbornice na výživu.

Brzy i v restauracích

Kdyby v Česku začala hmyz užívat armáda nebo gerontologové, byli by Češi světovým unikátem. Naopak v podávání hmyzu v restauracích jsou Češi pozadu. To se prý ale brzy změní.

"Letošní rok je zlomový. Zájem o entomofágii je obrovský. Začali se ozývat zájemci z komerční sféry," uvedla Borkovcová.

Knedlíky v jídelnách asi kobylky jen tak nenahradí. Jsou přitom mnohem zdravější
Knedlíky v jídelnách asi kobylky jen tak nenahradí. Jsou přitom mnohem zdravější | Foto: Aktuálně.cz

V kontaktu je se zástupci několika domácích restaurací a také s lidmi, kteří chtějí hmyz pro kuchyně chovat. Dosud museli milovníci brouků či moučných červů nakupovat ve zverimexech a množit si havěť doma.

O občasném nabízení delikates s brouky, kobylkami či červy uvažuje brněnská společnost Brixton catering, provozující například restaurace Boulevard nebo Noem Arch.

"Největší problém je najít společnou řeč s hygienou. Živý brouk podle současných pravidel nemá v kuchyni co pohledávat. Hledáme proto způsob, jak dodržet předpisy a zároveň zákazníkům nabídnout kvalitu čerstvého hmyzu," popsal zástupce cateringové firmy Martin Kobylka.

Nejbližší možnost ochutnat jídla z hmyzu budou mít lidé v Brně na Ekologických veletrzích 21. a 22. května. Pořádající společnost EnwiWeb považuje jídla z hmyzu za nejekologičtější potraviny.

 

Právě se děje

Další zprávy