Tsipras hraje o budoucnost vlády, rozpadá se mu strana

ČTK ČTK
15. 8. 2015 15:32
Řecká vládní strana Syriza se názorově rozchází. Levicové křídlo by podle řeckých médií v hlasování o důvěře hlasovalo proti kabinetu Alexise Tsiprase.
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters

Atény/Berlín - Poté, co řecký parlament a země eurozóny schválily třetí záchranný balík pro Řecko, se v Aténách hraje o budoucnost levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase.

Levicové křídlo jeho Koalice radikální levice (Syriza) by podle sobotních zpráv řeckých médií v případě hlasování o důvěře nezvedlo pro Tsiprasův kabinet ruku, což by znamenalo rozpad vlády a předčasné volby.

Další finanční pomoc, kterou chtějí mezinárodní věřitelé Řecku poskytnout, ještě musí odsouhlasit poslanci několika zemí platících eurem. Ti němečtí o ní budou hlasovat ve středu, uvedl Spolkový sněm.

Krajně levicovou Syrizou zmítají vnitřní spory, protože její radikálnější křídlo nesouhlasí s úspornými reformami, které se vláda zavázala zavést výměnou za další půjčky. "V Syrize hrozí otevřený rozkol," napsal dnes řecký deník To Vima.

Rozštěpení strany by mohlo znamenat pro premiéra obrovské potíže v případě, že by se rozhodl nechat parlament hlasovat o důvěře. Vládní strana disponuje ve 300členné sněmovně 149 hlasy a tvoří koalici s hnutím Nezávislí Řekové (ANEL), které má 13 křesel.

V pátečním hlasování o finanční pomoci ale pro návrh vlády nezvedlo ruku 43 zákonodárců Syrizy, což je ještě o sedm více, než na konci července při hlasování o druhém balíku úsporných opatření a reforem.

Pokud by opozice uvnitř vládní strany premiéra potrestala i při hlasování o důvěře, kabinet by padl. Opoziční strany, které hlasovaly pro reformy, a umožnily tak jejich schválení, by totiž v takovém případě Tsiprase zcela jistě nepodpořily.

Řecký premiér dosud neoznámil, zda hodlá hlasování o důvěře vyvolat. Média ale o tom s odvoláním na zdroje z vlády spekulují.

Pravděpodobnost, že zadlužené Řecko získá během následujících tří let další finanční pomoc ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), se v pátek výrazně zvýšila poté, co dohodu země s věřiteli schválil aténský parlament i ministři financí eurozóny. Dohodu nyní musí posvětit ještě několik národních parlamentů v EU. Nejostřejší debata se očekává v Německu, kde bude tamní Spolkový sněm o záchranném balíku hlasovat ve středu.

Německo tlačí na to, aby se do záchranného programu zapojil Mezinárodní měnový fond (MMF), který to ale zatím odmítá. Trvá mimo jiné na tom, že věřitelé musejí ulehčit řeckou dluhovou zátěž tak, aby byl dluh pro zemi udržitelný. Fond už dříve prohlašoval, že je třeba oddálit lhůty splatnosti nebo odepsat část řeckého dluhu. Berlín ale zatím jakékoli odpisy dluhu odmítá. O prodloužení splatnosti půjček nicméně je ochoten jednat, jak nyní znovu potvrdil ministr financí Wolfgang Schäuble.

"Odpouštění dluhů v rámci evropského práva nefunguje. Máme ale určitý prostor pro další oddálení splatnosti. Tento prostor ale není příliš velký," uvedl Schäuble v dnes zveřejněném rozhovoru pro stanici Deutsche Welle.

 

Právě se děje

Další zprávy