Řecká ekonomika překvapila. Pod tlakem rostla, spočítal úřad

Pavla Adamcová ČTK Pavla Adamcová, ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 14:08
První odhady o vývoji řecké ekonomiky ve druhém čtvrtletí jsou nečekaně dobré. Technicky vzato není v recesi.
"One Euro shop" v Aténách
"One Euro shop" v Aténách | Foto: Reuters

Atény – Řecko možná podává nejlepší výkony pod tlakem. V době, kdy země byla kousek od bankrotu, tamní ekonomika překvapivě rostla.

Hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí rostl o 0,8 procenta oproti předchozímu čtvrtletí, přestože analytici odhadovali pokles o půl procenta. Meziročně pak ekonomika rostla dokonce o 1,5 procenta. Ukazují to první odhady tamního statistického úřadu.

Růst řecké ekonomiky analytiky překvapil. Nemají ani jasno v tom, co přesně za ním stojí. "Ekonomice mohl částečně pomoci strach ze znehodnocení úspor, který mohl některé domácnosti vest k nákupům statků dlouhodobé spotřeby – od praček a ledniček až po auta," domnívá se ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Zároveň však upozorňuje, že se jedná pouze o první odhad a konečná čísla mohou projít významnými negativními revizemi.

"Data o řeckém HDP za druhý kvartál byla nečekaně dobrá," potvrzuje analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podotýká ale, že předběžná zpráva neobsahuje detaily, které by odkryly, co za příznivým vývojem stojí.

"Kromě nich bude každopádně zajímavý třetí kvartál, v němž se projeví červencové zavření bank a vysoká nejistota o budoucnosti země, jež panovala před dohodou o dalším úvěrovém programu," uvádí Vlk.

Recese se nekoná

Řecký statistický úřad revidoval směrem k lepším číslům také údaje za první čtvrtletí. Ekonomika tedy technicky vzato zpět do recese nezabředla, upozorňují analytici.

V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt Řecka snížil o 0,4 procenta po růstu o 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

V letošním prvním čtvrtletí pak ekonomika zaznamenala podle původních odhadů mezičtvrtletní pokles o 0,2 procenta, toto číslo ale bylo nyní revidováno na nulu.

Překvapil i primární přebytek

Příznivé údaje dnes přišly také z řeckého ministerstva financí. Přebytek takzvaného primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu, v prvních sedmi měsících tohoto roku dosáhl 3,53 miliardy eur (95 miliard Kč). Vláda přitom počítala s přebytkem jen 2,98 miliardy eur.

Za pozitivním vývojem primárního přebytku stál podle agentury Reuters především prudký pokles veřejných výdajů, které byly o 4,4 miliardy eur nižší, než vláda předpokládala. Daňové příjmy však za vládním cílem zaostaly o 4,1 miliardy eur.

Úspory za další půjčky

Řecká vláda v minulých týdnech složitě jednala s mezinárodními věřiteli o pokračování záchranného balíku. Nejistota kolem dalšího vývoje vedla Řeky k mohutným výběrům z bank, vláda proto finanční instituce následně uzavřela a omezila výběry na 60 eur za den. Řekové se nakonec s mezinárodními institucemi dohodli na pokračování úsporných opatření výměnou za další půjčky.

Právě dnes mají řečtí poslanci jednat o třetím záchranném balíku a s ním spojených úsporných opatřeních. Hlasování o nové pomoci, která má zemi uchránit před bankrotem, se zřejmě dá očekávat až v pátek nad ránem.

Podle anonymního zdroje dosahuje třetí záchranný program pro Řecko celkem 91,7 miliardy eur. Má být složen z 85,5 miliardy eur finanční pomoci a 6,2 miliardy eur výnosů z privatizace, uvedla agentura Reuters. Vyplacení první tranše ve výši 23 miliardy eur se předpokládá ještě tento měsíc.

Šéfka parlamentu Zoi Konstantopulosová přesunula jednání finančního výboru sněmovny ze středy na dnešek, proto se celý proces protahuje. Při hlasování celého parlamentu se řada poslanců z vládní levicové strany Syriza pravděpodobně vysloví proti přijetí záchranného balíku. Nicméně jeho schválení je téměř jisté, protože nejdůležitější opoziční strany už daly najevo, že mu dají zelenou.

Proti dalšímu utahování opasků se dnes před budovou parlamentu chystají demonstrovat zástupci státních zaměstnanců a komunistické odbory.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy