Tání grónského ledovce se zrychluje

Red Zah
9. 12. 2005 11:24
San Francisco - Dva největší grónské ledovce tají alarmující rychlostí kvůli oteplujícímu se klimatu.

Jeden z ledovců, Kangerdlugssuag, v současnosti ustupuje rychlostí 14 kilometrů za rok v porovnání s pěti kilometry v roce 2001. Druhý z nich, Helheim, se zmenšuje o 12 kilometrů ročně na rozdíl od šesti kilometrů při předcházejícím měření. To odpovídá jednomu fotbalovému hřišti za dva dny.

Tající ledovce zvedají hladiny moří

Ledovce hrají hlavní roli v zásobování oceánů vodou. Odhaduje se, že hladina světových  moří se za poslední století vinou oteplování zvedla o 10 až 20 centimetrů. To stačí, aby některá místa byla během přílivu či bouří zaplavena. Tání grónských ledovců samo o sobě způsobuje plných 7 procent ročního zvýšení mořské hladiny.

PŘEČTĚTE SI: Na pólech budou lesy, Nizozemsko zmizí

Globálnímu oteplování je často přičítána odpovědnost za tání ledovců. Gordon Hamilton z univerzity v Maine uvádí, že oteplování je skutečně významným faktorem. Postupem času se navíc ustupování ledovce zrychluje i kvůli pohybům uvnitř ledové masy. "Tyto okolnosti jsou extrémně důležité. Poslední změny dávají najevo, že odhady vzestupu mořské hladiny pro příštích několik desetiletí jsou značně podhodnoceny," řekl Hamilton pro BBC.

Na Aljašce je situace podobná

Podobně jako v Grónsku i v Severní Americe se ledovce potýkají s vážnými problémy. Aljašský ledovec Columbia ustupuje jen o něco pomaleji než Kangerdlugssuag a dosahuje pouze poloviny své původní velikosti. Tad Pfeffer z univerzity v Coloradu se domnívá, že pochopení tání ledovců na Aljašce může pomoci i k vysvětlení fenoménu v Grónsku.

O vlivu globálního oteplování na deštné pralesy, ČTĚTE ZDE.

Pfeffer uvádí, že poslední klimatické změny nejsou jediným důvodem ústupu ledovců. Zmenšení ledovce Columbia je způsobeno i lámáním ker v důsledku tlaku mořské vody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy