Sledovali jsme, jak si Madonna pohrála s publikem

ČTK ČTK, Report
14. 8. 2009 7:16
Praha - Desítky fanoušků postávaly od včerejšího rána před amfiteátrem na pražském Chodově. Koncert Madonny nakonec sledovalo 40 tisíc lidí uvnitř, další poslouchali za plotem.
Foto: Vojtěch Marek

DĚNÍ V PRAZE JSME SLEDOVALI ONLINE

Několik lidí dokonce před areálem stanovalo. Hlavně cizinci z různých koutů Evropy vybaveni spacáky a zásobami jídla a pití v hloučkách diskutovali o koncertu a počasí, které by mohlo zážitek znepříjemnit.

Ti, kteří se rozhodli strávit noc před areálem, se museli vypořádat s deštěm.

"Nebylo to nic příjemného, ale naštěstí stan vydržel," řekla šestadvacetiletá Klaudie, která přijela do Prahy s přítelem z německého Düsseldorfu. "Hlavně, aby nepršelo," podotkla.

Pořadatelé začali lidi pouštět do areálu s téměř hodinovým zpožděním. V amfiteátru vystoupení nakonec sladovalo 40 tisíc lidí. Fanoušky však čekaly dlouhé fronty, na ty si také stěžovali.

Druhá návštěva Prahy

Madonna byla v Praze podruhé; do české metropole dorazila v rámci obnoveného turné Sticky & Sweet, s nímž loni vystupovala v Evropě a v Severní i Jižní Americe.

Madonna v kostce:  Falešný zpěv i polibek s tanečnicí

Koncertní šňůru zahájila 4. července v Londýně. Na koncertu zazněly velké hity z celé kariéry popové hvězdy, v rámci vystoupení nechyběla ani laserová show.

Madonna je považována za komerčně nejúspěšnější světovou popovou zpěvačku současnosti. Zpívá od roku 1982, kdy vydala svůj první singl Everybody. Za její doposud nejlepší album je považováno Ray of Light z roku 1998, za které získala čtyři ceny Grammy.

Madonna v Praze minutu po minutě

23:10 - Tisíce diváků opouští místo koncertu. Všude je plno bláta a nepořádku.

23:00 - Madonna právě sešla z pódia k lidem v první řadě. Samozřejmě i s ochrankou... A v zápětí se rozloučila se všemi fanoušky: "Díky, dobrou noc!" A odešla do zákulisí.

22:58 - Závěrečný blok je směsí skladeb jako Ray Of Light či Like A Prayer. S blížícím se finále nabírá Madonnina show na zvukové i vizuální agresivitě. Snad to přežijí paneláky v okolí a lasery nevypálí díry pánubohu do oken.

22:53 - Z pódia září lasery. "Je to jako přistání UFO," poznamenal jeden z fanoušků.

22:48 - Madonna pokračuje v hrátkách s publikem. Vyzývá davy pod pódiem: "Chci vás vidět skákat! Chci vidět vaše ruce nahoře!" A dav skáče.

22:25 - Ačkoli už je dlouho po desáté, Madonna se ptá publika, jestli chce slyšet víc a na chvilku ho vyděsí, že má pršet. Dav odpovídá, že pršet nebude. A Madonna nasadila slaďák z filmu Evita.

22:20 - Třetí část vystoupení je kosmopolitně stylizovaná jako "kulturně eklektický" cirkus. Madonna se tu vrací ke své poslední desce, nechyběl ale ani ověřený hit Music a hlavně megahit La Isla Bonita - reakce publika je očekávatelně vřelá, i když balkánské smyčcové motivy v něm úplně nesedí. V choreografii celého vystoupení ale mají své místo. Po nich totiž následovala gipsy pasáž s romskými hosty. Agitační klip před finální částí, kde Hitler střídá dalajlamu a Martina Luthera Kinga, působí trochu paradoxně a chtěně, zvlášt s heslem Get stupid.

22:10 - Madonna pokračuje v atakování publika. "Ahoj, Praho! Bavíte se!" vykřikuje do hlediště a davy fanoušků odpovídají: YES!!!

21:51 - A Madonna pokračuje. Vášnivě políbila jednu ze tří živých figurin a na pódiu doslova řádí. Publikum je v transu, tleská a zpívá s Madonnou. Právě je na řadě hitovka Music.

21.47 - A už je to tady! Sexuální dračice ukázala publiku kousek svého zadku.

21.35 - Skončila první ze čtyř částí koncertu. Madonna se převléká, na obrazovkách běží klip k bondovské písni Die Another Day. První čtvrtinu zahájila koláž The Sweet Machine. Pak přišel na řadu Candy Shop, první píseň z aktuálního alba, kterému je zasvěcený úvod koncertu. V další novince Beat Goes On si zahrál i Rolls-Royce, který nechybí skoro na žádném snímku z turné.

21:30 - Teď se hvězda převlékla do boxerského oblečku a kroutí se kolem tyče. Podle některých diváků ale její zpěv trochu tahá za uši - zpívá falešně.

21:19 - Madonna ví, že osvědčené fráze na fanoušky platí. Stačilo vykřiknout "I love Prague, are you ready?" a fav začal šílet. Pak ukázala, že kromě zpívání umí také hrát - na kytaru.

21:12 - Madonna neopoměla na tradiční přivítání s městem. "Hello, Prague!" řekla desetitisícům fanoušků.

21:05 - Po hodinách čekání se fanoušci dočkali. Koncert Madonny právě začíná. První skladbu zpěvačka začíná zpívat v křesle jako správná královna popu, okolo ní tanečníci. Publikum je jako roj světlušek a na plátně projekce jako z Karlíka a továrny na čokoládu.

20:10 - Hraje předskokan DJ Paul Oakenfold. Vedle pódia s obřími písmeny M jsou po obou stranách projekční plátna. Z desítek tisíc shromážděných fanoušků sálá nadšení, popisuje atmosféru reportérka Aktuálně.cz. Hodně lidí má dalekohledy, fotoaparáty nebo stojí na schůdkách, přestože to pořadatelé zakázali.

19:48 - Pořadatelé začali lidi pouštět do areálu s téměř hodinovým zpožděním. Protáhla se totiž zvuková zkouška na koncert. Řada fanoušků, kteří čekali před branami, si podle agentur ČTK stěžovala, že je o zpoždění nikdo neinformoval. Fronta od metra Opatov se táhne několik stovek metrů. Nad hlavami lidí krouží vrtulník.

Foto: Vojtěch Marek

19:43 - Záchranáři rozdávají divákům kelímky s vodou. Cena malého piva ve stánku se pohybuje kolem 50 korun.

19:32 - Vstupenky na koncert jsou v prodeji ještě na místě. Už jen ale k stání za 995 korun. V postoru před pokladnami nechybí ani spekulanti, hlásí reportérka Aktuálně.cz.

18:20 - Majitelé nejlevnějších vstupenek za 995 korun mají vchod z metra Opatov, což řada fanoušků netuší. I na Chodově je velký zmatek, hlásí z místa zpravodajka Aktuálně.cz. Do amfiteátru se už teď hrnou tisíce lidí, aby obsadili co nejlepší místa. V davu je slyšet němčinu i moravský přízvuk.

17:40 - Tisíce fanoušků zaplňují amfiteátr na Chodově, kde v 19:00 vystoupí jako předskokan Paul Oakenfold. O hodinu později se představí královna popu Madonna. Konec koncertu je avizován na 22:00.

Foto: Vojtěch Marek

16:50 - Pořadatelé otevřeli dvě brány do areálu. Tisíce fanoušků spořádaně vchází dovniř. Na poklidný průběh dohlíží také vrtulník.

16:30 - Fanoušci by si měli připravit kromě lístků také vhodné oblečení a obuv, protože nad Chodovem slunce občas zakrývají mraky, a dostatek peněz na pití a jídlo. Například půl litru Pepsi totiž stojí 50 korun. Před vchodem musí všichni projít kontrolou. S sebou nemohou mít návštěvníci koncertu videokamery, nahrávací zařízení ani deštníky a pracovníci ochranky jim odeberou nápoje i aerosolové rozprašovače. Zakázáni jsou rovněž psi, zábavná pyrotechnika a jakékoli předměty, jež lze použít jako zbraně.

16:10 - U hlavního vchodu, kam zavede fanoušky koridor z Opatova, panuje poklidná pouťová atmosféra. Zatím asi šest set posedávajících lidí tu čeká na cirkus paní Madonny. Jsou tu stánky s oficiálním merchandisingem i občerstvením (pivo a klobása za padesát, čína za stovku, nechybí ani trdelník).

Foto: Vojtěch Marek

16:00 - Krátce před čtvrtou je z areálu slyšet i Madonnin zpěv. "Ladíme zvuk a prezentaci, na pódiu se už objevilo i velké auto, v němž se představí divákům Madonna," popsal zástupce pořadatelské agentury Petr Novák.

15:10 - Probíhá zvuková zkouška.

15:00 - U vchodu pro VIP je podle zpravodaje A.cz v tuto chvíli odhadem na 400 lidí a další přicházejí. Převažují fanoušci mezi dvaceti a třiceti lety. Vstup do areálu je ještě uzavřen. Od stanice metra na místo koncertu návštěvníky dovede vyhrazený pruh na silnici. Na bezpečnost dohlíží velké množství pořadatelů v reflexních vestách a panuje tu poměrný klid. Mezi postávajícími jsou občas k vidění lidé nabízející větší množství lístků, zřejmě překupníci.

14:30 - Podle informací serveu iDnes.cz se kolem poledne prodraly do areálu přibližně tři stovky fanoušků, kteří se snaží zajistit co nejlepší místa. Brány amfiteátru se přitom mají oficiálně otevřít až v 16 hodin.

14:20 - Vzhledem k omezenému počtu parkovacích míst, žádá policie, aby návštěvníci koncertu upřednostnili městskou hromadnou dopravu. Ve chvíli obsazení kapacity, budou všechna přijíždějící auta odkláněna na dálnici D1. Dopravní omezení platí na výjezdu z Chodova na dálnici D1 a na sjezdu z dálnice směrem na Šeberov. Ve 13 hodin uzavřela policie také ulice Chilská a Opatovská.

Foto: Vojtěch Marek

13:55 - V okolí amfiteátru na pražském Chodově již čekají stovky fanoušků.

12:50 - Pódium pro americkou hvězdu a její kapelu je už hotové. Novák upozornil, že je namířeno ven z Prahy tak, aby hluk co nejméně rušil okolní obyvatele. Visí už také velkoplošné obrazovky a dělníci stavějí bariéry, které oddělí jednotlivé sektory.

12:00 - Návštěvníci koncertu, kteří k přepravě využijí metro, mají podle pořadatelů použít k výstupu stanice Chodov a Opatov, a to podle toho, jaký typ vstupenek si zakoupili. Chodov je určen pro vstupenky k sezení a ke stání u pódia, Opatov pro ostatní vstupenky ke stání a handicapované, jimž je určena návazná přeprava autobusy. Stejnou stanici by pak fanoušci měli použít i při cestě z koncertu. "Přepravní kapacita je dostačující, metro bude jezdit v intervalech nejvýše 150 vteřin, dopravní podnik posílil návazné spoje a noční dopravu," doplnil Novák.

Foto: Vojtěch Marek

11:24 - Příprava areálu začala už před několika dny. Na místě už stojí mobilní toalety i pokladny. Vstupenky jsou totiž stále v prodeji. "Spotřebovalo se asi pět a půl kilometru plotů. Dohromady se sem navozilo sto kamionů materiálu na stavbu," vysvětlil Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

10:31 - Místo megakoncertu už hlídají pracovníci bezpečnostních služeb a policie. Celý areál je oplocen. "Nikdo bez lístku se sem nedostane," ujistil jeden z členů bezpečnostní služby. Na pořádek dohlédne přes tisíc lidí. Bude zde 600 až 700 bezpečnostních pracovníků a městská a státní policie pošle do ulic 240 mužů a žen. Pomůže jim také 80 zdravotníků a 30 hasičů.

10:05 - Holínky jako vhodnou obuv doporučovala kamarádům přes telefon Markéta Barešová, která na Chodově bydlí. Sama by prý na koncert nešla. "Mají pouštět lidi dovnitř až v 16:30 a oni tu nocují, no to bych nemohla stát a tlačit se několik hodin před branou," vysvětlila. "Rozmlouvala jsem to známým, ale nedali si říct, jedou sem z Brna."

9:18 - Pořadatelé očekávají, že přijede asi 40 tisíc diváků. Nejdražší lístky do sektoru pro sedící diváky jsou již údajně vyprodány, v prodeji jsou stále ještě vstupenky k stání. Majitelé vstupenek je mohou po celý den využít jako jízdenky do všech veřejných dopravních prostředků v Praze.

9:00 - Policie uzavřela příjezdy do obydlených oblastí, dostanou se sem pouze místní či zásobování. Policisté tak chtějí zabránit tomu, aby návštěvníci koncertu zabrali parkovací místa místních obyvatel. Automobilům se uzavřel i sjezd z dálnice D1.

7:59 - Královna popu, jak se Madonně přezdívá, přiletěla do Prahy už před úterní půlnocí. Ubytována je v hotelu Mandarin Oriental na Malé Straně. Od té doby stihla mimo jiné oslavu osmých narozenin svého syna. Součástí party v zahradě trojského zámečku byl i patnáctiminutový ohňostroj. Čtěte více

7:32 - Před branami přírodního amfiteátru na pražském Chodově vyčkávají desítky fanoušků. Sjíždějí se nejen ze všech koutů Česka, ale i sousedních zemí. Část nejvěrnějších zde dokonce nocovala, areál se přitom otevře až o půl páté odpoledne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy