Policii se ozvalo pět svědků tragické rallye v Lopeníku

ČTK ČTK
15. 11. 2012 17:55
Žádné fotografie či videonahrávky události však policisté od lidí zatím nezískali
Vůz na místě neštěstí v Lopeníku.
Vůz na místě neštěstí v Lopeníku. | Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Uherskohradišťským policistům se ozvalo pět svědků sobotní tragické nehody při rallye v Lopeníku, řekl mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Žádné fotografie či videonahrávky události však policisté od lidí zatím nezískali. Vyšetřování nechtějí policisté více komentovat. Při nehodě zemřely čtyři dívky.

Policisté mají k dispozici také úřední záznam z meteorologické stanice, na nehodu měl s velkou pravděpodobností vliv vítr. Jako možnou příčinu nehody to zmínil i řidič havarovaného vozidla Michael Bartončík.

Motoristický novinář Miroslav Vebr v otevřeném dopise Radě pro rozhlasové a televizní vysílání uvedl, že z dostupných informací vyplývá, že si dívky šly nejspíše za kamarádem (pořadatelem) popovídat.

"Ten je měl vykázat ze zakázaného prostoru, ale neučinil tak. Následně auto ve velké rychlosti dívky smetlo," míní Vebr.

Čtvrtečnímu vydání listu Právo potvrdil místní pořadatel, který sám utrpěl zranění, že dívky přišly za ním a stály v okamžiku nehody u něj.

Nehoda v Lopeníku je nejtragičtější událostí, která se stala v posledních deseti letech při automobilových závodech v Česku.

Závěrečné závody se již nepojedou

Závodní vůz přejel horizont a v rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde zabil dívky. Kriminalisté událost vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti s neznámým pachatelem.

Mergental již dříve uvedl, že nelze vyloučit trestní stíhání pořadatelů ani jezdce.

Zatím není jasné, zda a jak bylo místo neštěstí označeno. V médiích se objevily zprávy, že u něj byly cedulky zakazující vstup. Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka byly ale umístěny na druhé straně silnice.

Svaz rallye Federace automobilového sportu Autoklubu ČR v úterý rozhodl o tom, že závěrečné dvě rallyeové soutěže v ČR se v této sezoně nepojedou.

Zrušily se tak závody v Praze a ve Slušovicích.

 

Právě se děje

před 8 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy