Policii se ozvalo pět svědků tragické rallye v Lopeníku

ČTK ČTK
15. 11. 2012 17:55
Žádné fotografie či videonahrávky události však policisté od lidí zatím nezískali
Vůz na místě neštěstí v Lopeníku.
Vůz na místě neštěstí v Lopeníku. | Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Uherskohradišťským policistům se ozvalo pět svědků sobotní tragické nehody při rallye v Lopeníku, řekl mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Žádné fotografie či videonahrávky události však policisté od lidí zatím nezískali. Vyšetřování nechtějí policisté více komentovat. Při nehodě zemřely čtyři dívky.

Policisté mají k dispozici také úřední záznam z meteorologické stanice, na nehodu měl s velkou pravděpodobností vliv vítr. Jako možnou příčinu nehody to zmínil i řidič havarovaného vozidla Michael Bartončík.

Motoristický novinář Miroslav Vebr v otevřeném dopise Radě pro rozhlasové a televizní vysílání uvedl, že z dostupných informací vyplývá, že si dívky šly nejspíše za kamarádem (pořadatelem) popovídat.

"Ten je měl vykázat ze zakázaného prostoru, ale neučinil tak. Následně auto ve velké rychlosti dívky smetlo," míní Vebr.

Čtvrtečnímu vydání listu Právo potvrdil místní pořadatel, který sám utrpěl zranění, že dívky přišly za ním a stály v okamžiku nehody u něj.

Nehoda v Lopeníku je nejtragičtější událostí, která se stala v posledních deseti letech při automobilových závodech v Česku.

Závěrečné závody se již nepojedou

Závodní vůz přejel horizont a v rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde zabil dívky. Kriminalisté událost vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti s neznámým pachatelem.

Mergental již dříve uvedl, že nelze vyloučit trestní stíhání pořadatelů ani jezdce.

Zatím není jasné, zda a jak bylo místo neštěstí označeno. V médiích se objevily zprávy, že u něj byly cedulky zakazující vstup. Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka byly ale umístěny na druhé straně silnice.

Svaz rallye Federace automobilového sportu Autoklubu ČR v úterý rozhodl o tom, že závěrečné dvě rallyeové soutěže v ČR se v této sezoně nepojedou.

Zrušily se tak závody v Praze a ve Slušovicích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy