Litoměřice a Vsetín jsou první Fairtradová města v ČR

Michal Kalina
20. 9. 2011 7:41
Asociace pro Fair Trade tak ocenila jejich přístup k obchodu s rozvojovými zeměmi
Status mohou získat jen města, která oficiálně Fair Trade podporují a starají se i o osvětu.
Status mohou získat jen města, která oficiálně Fair Trade podporují a starají se i o osvětu. | Foto: Aktuálně.cz

Vsetín/Litoměřice - Dvě česká města, Litoměřice a Vsetín, získala jako první u nás titul Fairtradových měst. Ocenění znamená, že města podporují prodej zboží od malých výrobců z rozvojových zemí, kteří by měli za svou práci dostávat spravedlivou odměnu.

Města se tak zařadila do elitní společnosti tisícovky míst z 22 zemí, v čele s Londýnem, Paříží či Římem.

"Velmi si toho cením. Dáváme tím najevo, že chceme jednat vždy férově a podporovat ty, kteří jsou na tom hůř než my," vyjádřil se litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.

O ocenění rozhodla česká Asociace pro Fair Trade, která sdružuje neziskové organizace a firmy zabývající se spravedlivým obchodem s chudými zeměmi.

Status mohou města získat jen při splnění pěti kritérii, mezi něž patří dostupnost fairtradových produktů, oficiální podpora Fair Trade od radnice nebo pořádání osvětových aktivit.

"Jedinečnost kampaně tkví v jejím globálním měřítku a ve vzájemné spolupráci důležitých aktérů," uvedla ředitelka asociace Veronika Bačová.

Podle ní jde o jednoduchý nástroj, jak se město může zapojit do lidskoprávní kampaně. "Zároveň kampaň města nezatěžuje velkou administrativou," dodala Bačová.

Jednoduchá a efektivní podpora

Vsetín se k myšlence podpory rozvojových zemí poprvé připojil již v roce 2007, loni vznikla na radnici i zvláštní skupina pro spravedlivý obchod.

"Ocenění si vážíme. Je pro nás další motivací v tom, abychom v podpoře Fair Trade pokračovali," dodala starostka Vsetína Iveta Táborská, která vyzdvihla jednoduchou a efektivní podporu konkrétních drobných výrobců prostřednictvím tohoto systému.

Kampaň podpořilo ministerstvo životního prostředí. O ocenění mohou usilovat nadále nejen města, ale i univerzity, školy či církve.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy