Litoměřice a Vsetín jsou první Fairtradová města v ČR

Michal Kalina
20. 9. 2011 7:41
Asociace pro Fair Trade tak ocenila jejich přístup k obchodu s rozvojovými zeměmi
Status mohou získat jen města, která oficiálně Fair Trade podporují a starají se i o osvětu.
Status mohou získat jen města, která oficiálně Fair Trade podporují a starají se i o osvětu. | Foto: Aktuálně.cz

Vsetín/Litoměřice - Dvě česká města, Litoměřice a Vsetín, získala jako první u nás titul Fairtradových měst. Ocenění znamená, že města podporují prodej zboží od malých výrobců z rozvojových zemí, kteří by měli za svou práci dostávat spravedlivou odměnu.

Města se tak zařadila do elitní společnosti tisícovky míst z 22 zemí, v čele s Londýnem, Paříží či Římem.

"Velmi si toho cením. Dáváme tím najevo, že chceme jednat vždy férově a podporovat ty, kteří jsou na tom hůř než my," vyjádřil se litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.

O ocenění rozhodla česká Asociace pro Fair Trade, která sdružuje neziskové organizace a firmy zabývající se spravedlivým obchodem s chudými zeměmi.

Status mohou města získat jen při splnění pěti kritérii, mezi něž patří dostupnost fairtradových produktů, oficiální podpora Fair Trade od radnice nebo pořádání osvětových aktivit.

"Jedinečnost kampaně tkví v jejím globálním měřítku a ve vzájemné spolupráci důležitých aktérů," uvedla ředitelka asociace Veronika Bačová.

Podle ní jde o jednoduchý nástroj, jak se město může zapojit do lidskoprávní kampaně. "Zároveň kampaň města nezatěžuje velkou administrativou," dodala Bačová.

Jednoduchá a efektivní podpora

Vsetín se k myšlence podpory rozvojových zemí poprvé připojil již v roce 2007, loni vznikla na radnici i zvláštní skupina pro spravedlivý obchod.

"Ocenění si vážíme. Je pro nás další motivací v tom, abychom v podpoře Fair Trade pokračovali," dodala starostka Vsetína Iveta Táborská, která vyzdvihla jednoduchou a efektivní podporu konkrétních drobných výrobců prostřednictvím tohoto systému.

Kampaň podpořilo ministerstvo životního prostředí. O ocenění mohou usilovat nadále nejen města, ale i univerzity, školy či církve.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy