Zeman: Imigranti, kteří se neadaptují, mají zem opustit

ČTK ČTK
14. 1. 2015 17:32
Prezident prý nikdy neříkal, že by měli být všichni muslimové deportováni, jak mu podle jeho slov podsouvali někteří čeští novináři.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko) - Imigranti, kteří se neadaptují na pravidla hostitelské země, by ji měli opustit, řekl na tiskové konferenci prezident Miloš Zeman.

Dodal, že nikdy neříkal, že by měli být všichni muslimové deportováni, jak prý mu podsouvali někteří čeští novináři.

"Ti, kdo se nedokáží adaptovat na pravidla hostitelské země, by měli tuto zemi opustit," uvedl a odkázal na svůj nedávný rozhovor pro regionální Deník. Nejde podle něj o nic nového. "Velká Británie už před časem deportovala některé imámy, kteří hlásali radikální názory," uvedl.

Lepší je prevence

Je podle něj otázkou, koho by tyto případné deportace měly zasáhnout. "Já se domnívám, že ty, kteří zejména na sociálních sítích opakovaně vyhrožují teroristickými útoky. Protože prevence je vždycky lepší než následné řešení problému," dodal.

Takoví lidé by podle něj měli být deportování do svých původních domovských zemí.

Debata o tom, jak se bránit terorismu, nabyla opět na intenzitě po nedávných útocích radikálních islamistů v Paříži. Politici diskutují mimo jiné i o tom, zda a v jaké míře přijímat uprchlíky ze Sýrie, která je rozvrácená válkou.

Azyl pro uprchlíky

Česká vláda ve středu rozhodla, že sedm desítek syrských uprchlíků získá azyl v České republice. Jde především o děti, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Do ČR přicestují se svými rodinami.

Zeman ve středu řekl, že je pro rozsáhlou humanitární pomoc syrským uprchlíkům buď na jejich, nebo na sousedním území. Nedomnívá se ale, že jejich přesídlení do ČR by bylo šťastným řešení, a to ani pro ně samé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy