Začátek prázdnin: Na silnicích zahynulo sedm lidí

ČTK ČTK
29. 6. 2014 19:55
První prázdninový víkend zemřelo při dopravních nehodách o dva lidi více než v loňském roce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Dopravní nehody o prvním prázdninovém víkendu si zatím vyžádaly sedm obětí, o dvě více než loni. Podle policie ale tragické nehody vesměs nesouvisejí přímo se zesílením provozu při odjezdech na dovolené. ČTK to v neděli řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Provoz zhoustl hlavně v pátek, kdy se třeba na D1 vytvořila až desetikilometrová kolona.

Loni zemřelo při nehodách za poslední červnový víkend, od pátku do neděle, pět lidí. Letos byl začátek prázdnin o něco tragičtější, podle Bocána zahynulo na silnicích od pátku do nedělního večera sedm lidí.

Mezi nimi byly například dvě starší chodkyně. Jednu srazil v pátek na Havlíčkobrodsku nákladní automobil a druhá nepřežila v sobotu srážku s osobním autem na Zlínsku. Další seniorka, tentokrát řidička osobního auta, zemřela v pátek na Strakonicku po srážce s vlakem na nechráněném přejezdu.

Nejhorší dopravní situace byla v pátek

Zřejmě nejvážnější následky si vyžádala čelní srážka dvou osobních aut u Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku v noci na neděli. Jedna žena zemřela a další čtyři lidé byli zraněni, z toho dva těžce. Jeden z řidičů zřejmě nezvládl řízení, a v zatáčce vyjel do protisměru. Motorkář zemřel dnes po střetu s osobním autem na Příbramsku.

Co se týče hustoty provozu, byla nejvážnější situace v pátek, kdy se řada rodin po rozdání vysvědčení vydala na dovolené.

"Stalo se několik nehod na hlavních tazích, které sice nebyly vážné, ale třeba na dálnici D1 se kvůli nim tvořily dlouhé kolony. Zdržení činila nejméně několik desítek minut," uvedl mluvčí policie. Třeba na Benešovsku byla na D1 až deset kilometrů dlouhá kolona, a to kvůli špičce i hromadné nehodě.

Sobota už byla podle Bocána klidnější, až dnes začal provoz zase sílit. U Vyškova navíc zkomplikoval po poledni dopravu na D1 požár luxusního auta, trvalo dvě a půl hodiny, než byla dálnice opět průjezdná. Požár vznikl kvůli technické závadě a způsobil škodu za dva miliony korun.

Policie čekala větší provoz

Jako celek byl první prázdninový víkend podle krajských policistů v řadě regionů klidný.

"Očekávali jsme větší provoz v souvislosti se začátkem prázdnin a odjezdy na dovolené. Realita nás příjemně překvapila," řekla ČTK mluvčí jihočeské policie Lenka Holická.

"Za celý víkend evidujeme jedinou nehodu s vážným zraněním. Ta se stala v sobotu ve Slavětíně na Náchodsku, kde se po nárazu do stromu zranila řidička osobního vozu. Ostatní události se obešly bez vážných zranění," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Ani ve Středočeském kraji policisté nezaznamenali enormní nárůst nehod, ačkoli byl jejich počet o něco vyšší než obvykle.

 

Právě se děje

Další zprávy