Za obchodní centrum odmítnuté v referendu Plzeň nemusí platit 1,8 miliardy, řekl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2016 14:21
Plzeň nemusí platit firmě Amádeus více než 1,85 miliardy korun jako náhradu škody za neuskutečněný projekt. Developer se v letech 2008 až 2014 snažil v centru Plzně postavit obří obchodní centrum, výstavbu ale odmítli Plzeňané v referendu. V kauze ve středu rozhodl plzeňský městský soud.
Plzeň.
Plzeň. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Ve sporu o 1,85 miliardy korun dal soud za pravdu městu Plzeň. Obří sumu po městu požadovala developerská společnost Amádeus, která Plzeň vinila ze zmaření projektu výstavby obchodního centra. Soudce plzeňského městského soudu Lukáš Ludvík bude nejméně do 14:00 přednášet obsáhlé zdůvodnění.

Plzeňané před třemi lety v referendu multifunkční komplex Corso Americká za 2,5 miliardy korun odmítli. Výsledky referenda zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě.

Developer podal loni v lednu na město žalobu. Domáhal se 1,853 miliardy Kč jako náhradu škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Radnice trvale tvrdí, že se nedopustila ničeho, čím by společnost poškodila. Soud začal loni v září a na pěti stáních se předkládaly listinné důkazy, soud vyslýchal svědky a znalce z oboru.

Plzeň doufala, že spor vyhraje a nebude muset nic hradit. Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) dlouhodobě tvrdil, že se město nedopustilo ničeho, čím by developerskou společnost poškodilo. Vedení ani právníci radnice už se se zástupci investora téměř rok nesetkali.

Miliony za soudy

Amádeus Plzeň, který loni v lednu oznámil, že s projektem končí kvůli dlouhodobě odmítavému postoji města, koncem loňského prosince uvedl, že chce multifunkční komplex opět stavět. Primátor potvrdil, že firma požádala stavební úřad o vydání územního rozhodnutí a tento proces běží. Podle vedení města je ale nový projekt v podstatě totožný s původním.

"Ukázalo se tím, že zastupitelé, minulí i současní, rozhodovali vždy dobře," řekl po verdiktu primátor. Spor už město přišel na zhruba 2,5 milionu Kč za právní služby. Plzeň by chtěla, aby se pozemek po zbouraném domu kultury zastavěl v duchu referenda i regulačních podmínek. "Máme na to jasný názor v podobě dvou studií. Území patří k nejcennějším v Plzni," uvedl. Primátor by tam nejraději viděl živý bulvár s volnočasovými aktivitami, byty a obchody.

Město nechce pozemek od Amádea kupovat. Vidí ho jako šanci pro soukromého investora. Těch se na radnici hlásilo několik. "Ale bohužel od podzimu jsou jednání potenciálních investorů zastavena," uvedl primátor. "Jsme připraveni s každým jednat. I se společností Amádeus, pakliže upraví ten projekt, jak to chtěli naše studie i občané. Takto to bude zakotveno i v novém územním plánu," dodal.

Králíci z klobouku

"Amádeus počká na analýzu prvoinstančního výroku soudu a na doporučení svých právníků," řekl mediální zástupce Amádeus Real Karel Samec. Podle něj společnost vždy chtěla pokračovat v přípravě stavby multifunkčního objektu a zacelit dlouhodobě nevyužívaný prostor.

Amádeus očekává, že město nebude bránit investorovi ve výstavbě centra na jeho vlastních pozemcích. "Věříme, že se to potvrdí v novém územním řízení (o první žádal už v srpnu 2012). Očekáváme proto, že v příštích dnech obdržíme ze strany města potřebná souhlasná stanoviska k realizaci našeho záměru," uvedl. Opak by podle Samce znamenal potvrzení toho, že se město rozhodlo zmařit jakékoli ekonomicky smysluplné využití území ze strany Amádea. "K územnímu rozhodnutí se vyjádříme v duchu výsledků referenda," řekl ve středu primátor.

Právní zástupce developera Vladímír Uhde uvedl, že město zúžilo problém sporu jen na neplnění regulačních podmínek, které schválilo po referendu. "Všechny připomínky města přitom žalobce vypořádal," řekl. Podle právního zástupce města Daniela Hájka to ale není pravda. Téměř hotový projekt byl podle něj městu předložen na začátku roku 2012, zhruba rok před referendem, a to bez diskusí s orgány města a s veřejností. Dokládal také, že investor nesplnil některé regulační podmínky.

Podle Uhdeho město stále vytahovalo "další a další podmínky jako králíky z klobouku". "Splnění regulačních podmínek by se ukázalo až po dokončení stavby, protože ještě v jejím průběhu může docházet ke změnám," řekl. Podle něj se projekt přestal městu líbit po výsledcích referenda. Plzeň poté údajně odmítala nutnou součinnost s investorem. "Ať by investor dělal cokoliv, město by stejně projekt nepovolilo," dodal s tím, že město vlastně zakázalo soukromníkovi výstavbu na jeho pozemcích. Amádeus trval na tom, že ani výsledek referenda nemůže město vyvázat z odpovědnosti, která vyplývala ze smlouvy na pronájem okrajových pozemků. Smlouvu ukončilo město 30. června 2013 kvůli neplnění regulačních podmínek.

Další spor v Ostravě

"Město vždy hájilo veřejný zájem, ochranu veřejného prostoru a má na srdci urbanistickou podobu města," řekl Hájek. Regulační podmínky uznali znalci z oboru architektury, včetně znalce osloveného Amádeem, za přiměřené. "Lze dokázat, že žalovaný nejednal v rozporu s dobrými mravy a že vycházel žalobci vstříc," uvedl Hájek.

Právě i regulační podmínky byly vstřícným gestem k investorovi. Amádeus podle Hájka jako odborná firma řadu věcí podcenila, zejména urbanistické nároky na projekt a komunikaci s veřejností. Žaloba je jen zástěrkou za chyby, dodal.

Soudce ve středu připomněl, že Amádeus vede podobný několikaletý spor také s městem Ostrava, od nějž požaduje přes 1,5 miliardy korun. V kauze bude soud rozhodovat ještě v květnu.

 

Právě se děje

Další zprávy