U Dobronína možná leží další hrob zmasakrovaných Němců

ČTK ČTK
3. 2. 2011 17:07
Kriminalisty na místo přivedl odsunutý dobrodínský rodák
Dobronín
Dobronín | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín - U Dobronína na Jihlavsku může být další hrob Němců zabitých zřejmě až po skončení války.

Kromě hrobu na louce Budínka, ve kterém byly objeveny pozůstatky 13 obětí, ukrývá možná další těla i země u železniční trati poblíž kamenného viaduktu přes Zlatý potok.

Informuje o tom internetový server iDnes.cz.

Místo zakreslil do mapy Johann Niebler, dobronínský rodák odsunutý do Německa. Je to jeho už druhá mapa poválečného hrobu v okolí obce.

Ta první kriminalisty přivedla právě na Budínku. Mapy Niebler nakreslil podle vzpomínek nuceně vysídlených obyvatel německé národnosti. Podle Nieblerova svědectví byli tři zabití Němci za viaduktem pohřbeni v květnu 1945.

Policie podle serveru o možném dalším hrobě ví, má k dispozici i písemné materiály a fotografie k danému místu. "Tímto místem se budeme v souvislosti s celým případem zabývat," uvedl vyšetřovatel případu Michal Laška, podle něhož by oba případy spolu měly souviset.

Zastupitelé zvažují žulový pomník

Zemřelí z hrobu na Budínce se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je dál nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili.

Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Dobronínští zastupitelé budou rozhodovat, zda bude na tamním hřbitově Němcům údajně zavražděným v obci na konci války vztyčen žulový pomník, či zda bude o věci vypsáno referendum. Podle starosty Jiřího Vlacha se tím zastupitelé budou zabývat 14. února.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy