Nemocnice v kauze heparin platit nebude, potvrdil soud

ČTK ČTK
5. 10. 2012 13:24
Soud: Nemocnice Havlíčkův Brod nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Pozůstalí po ženě, která dostala injekci heparinu od vraha Petra Zelenky, nevysoudili odškodnění od havlíčkobrodské nemocnice.

Jejich dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS). Důvodem je to, že Nemocnice Havlíčkův Brod nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance, později odsouzeného na doživotí.

Navíc heparin v tomto konkrétním případě nebyl bezprostřední příčinou ženiny smrti.

Žalobu proti nemocnici podali manžel a syn zemřelé ženy, dohromady žádali 3,5 milionu korun.

Zelenka pacientce neoprávněně podal lék proti srážení krve, dále hypnotikum a chlorid sodný. Podle lékařské dokumentace však smrt ženy nezpůsobil heparin, ale selhání srdce při těžkém zánětu plic.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě i Krajský soud v Hradci Králové dospěly k závěru, že pozůstalým nárok na odškodnění od nemocnice nevznikl. Zelenka heparin aplikoval o své vůli, nemocnice nechybovala.

Podobně dopadli u okresního a krajského soudů také další pozůstalí po Zelenkových obětech.

Vzrušovaly ho krizové situace

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli.

Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 miliony korun. Peněz se však od něj zřejmě nedočkají. Zelenka je podle informací z médií bez majetku.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

 

Právě se děje

Další zprávy