Na Vysočině má vyrůst turistické centrum za 150 milionů

ČTK ČTK
23. 1. 2011 11:41
Pokud půjde vše podle plánu, přivítá centrum první hosty na jaře 2013
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Bystřice nad Pernštejnem - Bystřice nad Pernštejnem chce v letošním roce zahájit stavbu turistického centra, v němž bude skanzen s lidovými stavbami, ale i ekopavilon s nejmodernějšími technologiemi.

Na projekt asi za 150 milionů korun má město na Vysočině od loňska příslib evropské dotace. Nyní se dokončuje další fáze příprav, uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta. Pokud všechno dopadne podle plánu, mohlo by nové Centrum zelených vědomostí přivítat první hosty na jaře 2013.

Bystřický areál provede návštěvníky od technologií minulosti až do budoucnosti. Na jeho stavbu už bylo vydáno územní rozhodnutí, dolaďují se rozpočty a žádost o stavební povolení.

Stavba by mohla začít na konci léta

Na základě těchto dokumentů podá město v nejbližší době žádost o potvrzení dotace do unijního Regionálního operačního programu. Pokud padne rozhodnutí do dubna, mohlo by se centrum začít budovat v srpnu nebo v září, uvedl Vojta.

Město si od uskutečnění tohoto projektu slibuje především rozvoj turistiky. Roční návštěvnost centra by se měla pohybovat v řádu desítek tisíc lidí.

V bývalém hospodářském dvoře Mitrovských vzniknou dílny s tradičními řemesly, jako bylo například stolařství a kovářství. V navazujícím skanzenu si návštěvníci budou moci vyzkoušet třeba ruční výrobu svíček nebo mýdla a v moderním ekologickém pavilonu se naopak budou ukazovat nejnovější způsoby staveb domů a využití obnovitelných zdrojů energií.

Součástí projektu je 2,6 kilometru dlouhá stezka pro jezdce na koních.

Regenerační centrum v Novém Městě nebude

Prvním kole hodnocení strategických projektů cestovního ruchu za více než 100 milionů korun v operačním programu loni úspěšně prošlo i nedaleké Nové Město na Moravě s plánem na stavbu regeneračního centra.

V tomto městě, které je známé jako lyžařské středisko, měl vzniknout hotel s vodními atrakcemi, posilovnami a konferenčním zázemím za více než 260 milionů korun; unie by zaplatila asi 38 procent nákladů.

Novoměstští zastupitelé ale tento týden rozhodli o zastavení příprav. Převládl názor, že si tak velkou akci nemůže město v současné ekonomické situaci dovolit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy