Věznice Drahonice definitivně končí, řeklo ministerstvo

ČTK ČTK
26. 3. 2013 14:36
Vězeňská služba má k dispozici tři novější objekty bývalých uprchlických táborů

Drahonice - Konec věznice v Drahonicích na Lounsku je definitivní. V případě potřeby dalších kapacit má Vězeňská služba k dispozici tři novější objekty bývalých uprchlických táborů, které ministerstvo spravedlnosti převzalo od vnitra.

Po jednání se zaměstnanci věznice pro 220 osob, která se má v květnu uzavřít, to řekl první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS).

Vězeňská služba má podle jejího generálního ředitele Petra Dohnala 36 věznic, po lednovém propuštění téměř 6500 vězňů díky amnestii uvažovala o zrušení tří. Nakonec ale vybrala jen Drahonice.

"Je to celý soubor důvodů," vysvětlil. V okolí je pět dalších věznic, navíc tam byli odsouzení k trestům s dohledem a dozorem, na které se nejčastěji vztahovala amnestie. Věznice nemá žádné další obslužné činnosti, jako je eskorta k soudu, vazba nebo justiční stráž.

V případě naplnění stávající kapacity věznic by se podle Voláka využily bývalé uprchlické tábory, do kterých ministerstvo vnitra investovalo nedávno desítky milionů korun.

"Uvažovali jsme i před amnestií, že Drahonice změníme z věznice na pobočku," dodal Dohnal s tím, že ta nemusí mít vlastní ředitelství a správu.

Areál musí Vězeňská služba nejprve nabídnout státu k bezúplatnému převodu, později k prodeji i soukromníkům.

Starostové okolních obcí a odboráři se obávají dopadu konce věznice na asi stovku zaměstnanců.

"Kriminalita neustále stoupá. Myslím, že časem se věznice zase zaplní, bylo by lepší to jen na pár let zakonzervovat," řekl starosta Lubence, pod nějž Drahonice spadají, Bohumil Peterka.

Podle místostarosty nedalekých Kryr Vojtěcha Michálka budou těžko hledat jinou práci hlavně nekvalifikovaní zaměstnanci.

"Drtivá většina pracovníků v přímém výkonu služby najde uplatnění v nejbližších věznicích," dodal Volák. Do 20 kilometrů od Drahonic jsou dvě, do 70 kilometrů další tři.

"Jsou tu i lidé, kteří mají čtyři, pět let do důchodu nebo samoživitelky. Ti budou těžko někam dojíždět," řekl novinářům zástupce odborů Jiří Holubička.

Podle ředitele věznice Drahonice Milana Brendla bude přesunuto do blízké věznice v Novém Sedle také místní středisko hospodářské činnosti, které zaměstnává vězně.

 

Právě se děje

Další zprávy