Na Labi plaval jen rostlinný olej, nebezpečí nehrozí

ČTK ČTK
7. 11. 2012 13:46
Látka podle hasičů vytekla zřejmě z kanalizace v Ústí nad Labem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Hřensko (Děčínsko)/Ústí nad Labem - Látka, která vytekla v pondělí do Labe, je zřejmě rostlinný olej.

Řekl to Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe a dodal, že únik tak nebyl zásadně nebezpečný.

Látka vytekla zřejmě z kanalizační vpusti pod Mariánskou skalou v Ústí a vytvořila na hladině až sedmikilometrovou skvrnu. Její část zachytili hasiči na nornou stěnu u Hřenska a už druhým dnem ji odstraňují.

Ve středu by ale zřejmě už měli skončit. Malá část skvrny se asi dostala do Německa.

Šedá skvrna se na Labi objevila v pondělí dopoledne a natáhla se až na sedm kilometrů délky a 30 metrů šířky. Viditelná byla spíš z větší dálky.

U Hřenska kvůli tomu vyrostla norná stěna, na níž se látka začala v noci zachytávat. Od té doby několikrát denně hasiči skvrnu posypávají ze člunu sorbentem a snaží se vzniklou směs z hladiny sesbírat.

Podle Zídka to zopakují ještě jednou ve středu odpoledne, pak by ale měl zásah skončit. I díky tomu, že už jsou známy výsledky laboratorního rozboru a nejde o nic výrazně nebezpečného.

"Zatím nasbírali tak deset litrů té samotné hmoty, výtěžnost je hodně malá. Nejde o ropnou látku, nýbrž o tuk a ještě konkrétněji zřejmě o nějaký rostlinný olej," řekl ve 12:00 Zídek.

Olej se dostal až do Německa

Až 90 procent látky se podle Zídka cestou zachytilo na březích, zbytek ale ani norná stěna nezachytila stoprocentně, a tak se zbytky dostaly asi až do Německa.

Jedna hypotéza hovořila o tom, že do Labe se mohly dostat zbytky po kafilerním tuku, který vytekl pod Mariánskou skalou vloni v červnu z převrácené cisterny, druhá zase o úniku z nějaké jímky. Látku potom do Labe donesla voda z podzimních dešťů.

Únik podle Povodí Labe patřil nejspíš k těm středně těžkým. "Nejdůležitější je najít zdroj a zastavit ho, to se podařilo, viníka bude ale o dost těžší najít," řekl už dříve Zídek.

Situaci by prý hodně pomohlo, kdyby se podařilo dotáhnout plány na stavbu stabilní norné stěny u Hřenska. Projekt za zhruba 30 milionů korun se připravuje a měl by podobné látky zachytávat ještě účinněji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy