Trest pro stavbyvedoucího za pád mostu ve Vilémově krajský soud zrušil

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 15:30
Krajský soud v Hradci Králové zrušil rozsudek v případu tragického zřícení mostu ve Vilémově. Kauza se tak vrací zpět k havlíčkobrodskému okresnímu soudu, který loni v listopadu nepravomocně odsoudil stavbyvedoucího firmy Bögl & Krýsl Josefa Spoura ke čtyřem letům vězení a k zákazu činnosti. Proti rozhodnutí se tehdy odvolal stavbyvedoucí i státní zástupkyně. O zrušení verdiktu informovala Česká televize.
Zřícený most ve Vilémově.
Zřícený most ve Vilémově. | Foto: Vojtěch Marek

Mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek podle ČT podrobnosti o rozhodnutí neuvedl s odkazem na to, že rozhodnutí ještě nebylo doručeno všem účastníkům. U příslušné spisové značky je v justiční databázi uvedeno: "rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání."

"Krajský soud v Hradci Králové ve věci rozhodl ve středu 7. srpna. Rozhodnutí musí být nejprve doručeno účastníkům řízení, proto výsledek řízení nemůžeme komentovat," řekl Kulhánek. Nepotvrdil ani to, že se kauza vrací zpět k Okresnímu soudu v Havlíčkově Brodě.

Soud potrestal jen stavbyvedoucího, devět lidí zprostil

Pod zříceným mostem v září 2014 zemřeli čtyři lidé, další dva byli zraněni. Okresní soud v Havlíčkově Brodě loni v listopadu za pád mostu ve Vilémově potrestal vězením jen stavbyvedoucího firmy Josefa Spoura, zbylých devět obžalovaných obžaloby zprostil.

Spour se na místě odvolal. V neprospěch všech obžalovaných se naopak odvolala státní zástupkyně. Podle soudce okresního soudu Spour nezajistil celoplošné podepření mostu a nereagoval na vznikající nebezpečí.

Nový most byl zprovozněn na konci července 2015. Od září 2015 připomíná tragédii pamětní deska, jejíž zhotovení a instalaci zaplatila vilémovská radnice.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy