Syn protektora Heydricha chce pomoci břežanskému zámku

Michal Kalina
24. 3. 2011 10:47
Obec chce v chátrajícím zámku památník odboje, Heydrich by mohl pomoci s financováním
Dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrich v něm žil jen dva měsíce, jeho rodina až do konce války.
Dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrich v něm žil jen dva měsíce, jeho rodina až do konce války. | Foto: www.panenskebrezany.cz

Panenské Břežany - Opravu zchátralého zámku v Panenských Břežanech, kde za druhé světové války pobýval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich s rodinou, by mohl pomoci financovat jeho syn.

Šestasedmdesátiletý Heider Heydrich zámek nedávno navštívil. Setkal se s ním starosta Libor Holík, který plánuje objekt využít třeba jako muzeum nebo památník odboje.

"Pomoc nabídl ve formě administrativní i možnost sehnat peníze přes Evropskou unii. Musíme oddělit syna od otce, v té době mu bylo 10 let," řekl Holík Českému rozhlasu.

Zámek patří soukromému majiteli, který na opravu nemá peníze. V současnosti zde sídlí výzkumný ústav. Podle starosty majitel s nápadem obce souhlasí.

"Také park je neudržovaný, a k tomu ta změť budov, které byly postaveny po válce. Původně byl v parku pouze zámek," upozorňuje starosta na současný stav, jehož proměna by si vyžádala nemalou investici.

Reinhard Heydrich
Reinhard Heydrich | Foto: Wikipedia.org

Kraj má jiný projekt

Nápad má navíc konkurenci v plánu Středočeského kraje, který chce vlastní památník odboje vybudovat ve druhém místním zámku. Tam pro změnu pobýval Heydrichův tajemník K. H. Frank a nyní tam sídlí domov důchodců, který se má kvůli tomu přesunout do Berouna. Obec ale trvá na svém návrhu.

Rodina zastupujícího říšského protektora žila v Břežanech od dubna roku 1942 až do konce druhé světové války, kdy musela odejít do Německa. Sám Heydrich zde mnoho nepobyl, dva měsíce po nastěhování zemřel na následky atentátu, který na něj byl spáchán 27. května 1942.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy