Syn protektora Heydricha chce pomoci břežanskému zámku

Michal Kalina
24. 3. 2011 10:47
Obec chce v chátrajícím zámku památník odboje, Heydrich by mohl pomoci s financováním
Dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrich v něm žil jen dva měsíce, jeho rodina až do konce války.
Dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrich v něm žil jen dva měsíce, jeho rodina až do konce války. | Foto: www.panenskebrezany.cz

Panenské Břežany - Opravu zchátralého zámku v Panenských Břežanech, kde za druhé světové války pobýval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich s rodinou, by mohl pomoci financovat jeho syn.

Šestasedmdesátiletý Heider Heydrich zámek nedávno navštívil. Setkal se s ním starosta Libor Holík, který plánuje objekt využít třeba jako muzeum nebo památník odboje.

"Pomoc nabídl ve formě administrativní i možnost sehnat peníze přes Evropskou unii. Musíme oddělit syna od otce, v té době mu bylo 10 let," řekl Holík Českému rozhlasu.

Zámek patří soukromému majiteli, který na opravu nemá peníze. V současnosti zde sídlí výzkumný ústav. Podle starosty majitel s nápadem obce souhlasí.

"Také park je neudržovaný, a k tomu ta změť budov, které byly postaveny po válce. Původně byl v parku pouze zámek," upozorňuje starosta na současný stav, jehož proměna by si vyžádala nemalou investici.

Reinhard Heydrich
Reinhard Heydrich | Foto: Wikipedia.org

Kraj má jiný projekt

Nápad má navíc konkurenci v plánu Středočeského kraje, který chce vlastní památník odboje vybudovat ve druhém místním zámku. Tam pro změnu pobýval Heydrichův tajemník K. H. Frank a nyní tam sídlí domov důchodců, který se má kvůli tomu přesunout do Berouna. Obec ale trvá na svém návrhu.

Rodina zastupujícího říšského protektora žila v Břežanech od dubna roku 1942 až do konce druhé světové války, kdy musela odejít do Německa. Sám Heydrich zde mnoho nepobyl, dva měsíce po nastěhování zemřel na následky atentátu, který na něj byl spáchán 27. května 1942.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy