Na radnici v Bystřici to vře kvůli kontaminované vodě

ČTK ČTK
26. 4. 2012 16:32
Už před časem se zjistilo, že pitná voda je kontaminována arsenem a radonem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bystřice - V Bystřici na Benešovsku se rozhořel spor kvůli závadné vodě v místní části Božkovice.

Už před časem se zjistilo, že pitná voda je kontaminována arsenem a radonem. Podle zástupců TOP 09, kteří nedávno přešli do opozice, vedení obce situaci neřeší.

Starosta Daniel Štěpánek (ODS) to odmítá. Řekl, že již bylo vypsáno výběrové řízení na vybudování úpravny vody. Náklady jsou odhadovány na tři miliony korun.

"Zabýváme se tím. Máme hotovou projektovou dokumentaci, probíhá výběrové řízení a mělo by být vydáno stavební povolení," uvedl Štěpánek.

Podle bývalé místostarostky Olgy Mokošové (TOP 09) ale vedení obce postupuje liknavě. Podotkla, že kontaminaci odhalily rozbory již v roce 2007.

Voda má podle ní vysoký obsah radonu a arsenu a není vhodná nejenom k pití, ale ani ke koupání či umývání.

"Radon je radioaktivní látka, která se z vody uvolňuje a při dlouhodobém působení může způsobit rakovinu," připomněla. Štěpánek namítl, že dříve problém nebylo nutné řešit, protože nebyly tak přísné normy.

Zdrojem znečištění je zřejmě podloží

Mokošová tvrdí, že spolu s osadním výborem Božkovic usiluje o vybudování úpravny, což ovšem vedení obce údajně bojkotuje. Podle ní se to naplno projevilo na posledním jednání zastupitelstva, kde se nepodařilo prosadit harmonogram termínů souvisejících se stavbou.

"To musím dementovat. Pouze jsem řekl, že přesný harmonogram neznám, protože nevím, jak bude pokračovat schvalování projektové dokumentace, kdy získáme stavební povolení a jak bude probíhat výběrové řízení," namítl starosta.

Podle Štěpánka je zdrojem znečištění zřejmě podloží, protože špatná voda je nejen ta, kterou přivádí vodovod, ale i ve studních. "Je to v horninovém pásu. Podobný problém měly dříve Vrchotovy Janovice a jde to směrem na Příbramsko," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy