Muž se u soudu přiznal. Zabil přítelkyni ve spánku

ČTK ČTK
28. 7. 2011 14:31
Hrozí mu až dvacetileté vězení, rozsudek padne v srpnu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Před Krajským soudem v Praze ve čtvrtek stanul Jiří Zikán, který podle obžaloby v březnu zavraždil svoji družku v Bratkovicích na Kladensku.

Tělo poté zabalil, naložil do auta a odvezl k Vltavě, kde se ho zbavil. Muž se k činu přiznal u policejního výslechu i před soudem. Za vraždu může jít až na dvacet let do vězení. Předsedkyně trestního senátu Alexandra Chrdleová patrně vynese rozsudek na příštím jednání 8. srpna.

Muž svoji přítelkyni podle žaloby napadl v časných ranních hodinách, když spala v ložnici jejich rodinného domu. Důvodem útoku byly vzájemné neshody kvůli tíživé finanční situaci. "Družku ve spánku nejméně sedmkrát udeřil tupou částí sekyry do hlavy," uvedla státní zástupkyně Miloslava Zagarová.

Obžalovaný se k činu přiznal. Při výpovědi se u soudu několikrát rozplakal. "Dodneška to nechápu, nemohl to udělat myslící člověk," uvedl osmačtyřicetiletý muž.

Původně chtěl po činu spáchat sebevraždu

Vražda se stala 16. března. Muž popisoval, jak nejprve odklidil tělo do místnosti, kde skladovali uhlí. Později šel na policii oznámit, že přítelkyni pohřešuje. K činu se přiznal až o týden později, kdy policisté objevili tělo na jezu u Nelahozevsi. "Tělo jsem zabalil do přehozu, omotal provazem a zatížil železem," řekl Zikán.

Muž údajně dlužil kolem 200 000 korun. Dluhy se snažil splácet, za část peněz ale pravidelně sázel a občas hrál i na výherních automatech. Podle posudku psychiatra nebyl patologickým hráčem, peníze prý chtěl vyhrávat kvůli tomu, aby splatil své dluhy. Zároveň podle posudku musel vědět, co při útoku na spící přítelkyni dělá.

Jeho jednání po činu zároveň podle posudku nasvědčovalo tomu, že se snaží zahladit všechny stopy. Obžalovaný naopak tvrdil, že chtěl nejprve zabít ženu, a pak spáchat sebevraždu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy