Kanci chodí v Brdech po náměstí. Petice chce odstřel

ČTK ČTK
12. 6. 2013 14:36
Mníšek pod Brdy u Prahy a okolní obce trápí přemnožená divoká prasata

Mníšek pod Brdy - Mníšek pod Brdy u Prahy a okolní obce trápí přemnožená divoká prasata.

Objevují se už i na náměstí a u obchodů, ročně způsobí škody za stovky tisíc korun. Místní iniciovali vznik petice požadující účinnější snižování stavů černé zvěře v Brdech, kterou dosud podpořilo 3000 lidí.

Radnice povolila myslivcům maximum výjimek a jedná s ministerstvem zemědělství o změně legislativy, která by odstřel ještě zjednodušila, řekl starosta Petr Digrin.

Problém vznikl před osmi lety, kdy byly teplé zimy. Dramaticky však začalo prasat, která nemají přirozeného nepřítele, přibývat od roku 2010. Místní myslivci podle radnice zvěř nestíhají odstřelovat.

Prasata přitom už volně chodí i do centrálních částí města, kde se dříve neobjevovala, mimo jiné na náměstí, k poště nebo prodejně Penny, ke škole i školce. Poničené jsou louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů.

Digrin připomněl, že ve městě je spousta parků a proluk, kde se černá zvěř běžně pohybuje.

"Dnes už se ale stává, že vyráží i dál. V ranních hodinách ji najdeme i na náměstí v samém centru města nebo na sídlišti. Ono není úplně příjemné, když jde člověk v pět hodin na autobus, a potká bachyni s dvanácti selaty," podotkl. Podle místních je jen otázkou času, kdy prasata někoho napadnou.

"Domníváme se, že jedinou možností je redukce stavu zvěře. Ale ne jen v Mníšku, v celém regionu," míní Digrin. S přemnoženou černou zvěří se podle něj potýká každá z obcí v okolí Mníšku i za hranicemi mikroregionu. "Ten problém je od Vltavy po Berounku," prohlásil starosta.

Myslivcům povolili veškeré možné výjimky

Město myslivcům povolilo veškeré možné výjimky tak, aby mohli přemnoženou zvěř střílet co nejintenzivněji a bez jakýchkoliv překážek. Už nyní je to v Mníšku možné i mimo honební území a za pomoci světla, aby rána byla jistější.

Radnice chce také vyvinout tlak na honební společenství, aby mezi sebe přijímala další členy, kteří by jejich řady posílili, i na změnu legislativy.

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o myslivosti, která má problém přemnožení některých druhů zvěře, zejména divokých prasat a někde také jelenů, řešit. Podněty města se mají týkat vztahu mezi vlastníky pozemků a řešení škod.

"Jde nám o to, aby do toho mohli vlastníci pozemků více vstupovat," uvedl Digrin.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy