Jáma v Kutné Hoře vznikla propadem důlního díla

ČTK ČTK
20. 7. 2012 15:02
Náklady na sanační práce uhradí stát, respektive ministerstvo životního prostředí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Kutná Hora - Rozsáhlá prohlubeň, která se vytvořila v noci na čtvrtek v centru Kutné Hory, vznikla propadem středověkého důlního díla.

K tomuto závěru dospěli odborníci, kteří v pátek o situaci jednali na kutnohorské radnici. Sdělila to asistentka starosty Lucie Kalinová.

Znamená to, že náklady na sanační práce uhradí stát, respektive ministerstvo životního prostředí. To již vybralo firmu, která následky propadu odstraní. První etapa sanačních prací má skončit do 10. srpna.

Původně se uvažovalo také o možnosti, že se půda sesula do historických sklepů. V takovém případě by zával likvidovalo město.

Podle Kalinové v pátek o věci jednali zástupci Archeologického ústavu Akademie věd, České geologické služby, okresního muzea, ministerstva životního prostředí, báňského úřadu a odborných firem.

"Odborníci konstatovali, že příčinou události byl propad středověkého důlního díla. Zástupce ministerstva životního prostředí tuto argumentaci akceptoval," uvedla Kalinová.

Podobně se na příčinu dívá i archeolog Filip Velímský, který propadlinu zkoumal. Půda se podle něj sesula spíše kvůli středověkým dolům s tím, že sklepy okolních domů mohly situaci urychlit.

Jak je kráter hluboký, nikdo netuší

Prohlubeň v Šultysově ulici se objevila ve středu v podvečer a měla nejdříve průměr asi metr nebo metr a půl. Město ji zabezpečilo, aby do ní nikdo nespadl. Do čtvrtečního rána se však kráter zvětšil zhruba na průměr šesti metrů.

Jak je hluboký, nikdo netuší. První svědci hovořili až o dvaceti metrech. Příčinou propadu mohla být změna klimatických podmínek. Po základním zajištění se již podle Velímského rozměry prohlubně nezměnily.

Podívejte se, jak se v Praze propadlo auto do země:

Účastníci pátečního jednání podle Kalinové určili likvidaci propadu. V první fázi bude kráter zasypán materiálem na bázi popílku. Následovat bude podrobný geofyzikální, archeologický a vrtný průzkum, který stanoví riziko dalšího propadání v okolním prostoru.

Poté bude rozhodnuto o definitivní technologii zabezpečení místa a budou provedeny dokončovací práce.

Sklepení domů budou sledovat

Ministerstvo životního prostředí pověřilo likvidací závalu společnost Hlavní báňská záchranná stanice, která vypracuje do dvou pracovních dnů návrh projektu sanačních prací.

Ten by měl okamžitě schválit Český báňský úřad, aby mohla být co nejrychleji provedena první etapa.

Souběžně s tím bude sledována situace ve sklepení okolních domů a statika těchto historických budov.

Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho středověké důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů.

Šultysova ulice byla před vznikem dnešního Palackého náměstí největším veřejným prostorem v Kutné Hoře.

 

Právě se děje

Další zprávy