Dozorce nosil vězňům mobily, zatkla ho inspekce

ČTK ČTK
23. 7. 2012 15:30
Stíhán je pro přečin zneužití pravomoci a přijetí úplatku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dozorce věznice Vinařice, který údajně za úplatky nosil odsouzeným mobilní telefony, SIM karty či nabíječky.

Stíhá jej proto pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin přijetí úplatku. Inspekce obvinila také jednoho civilistu, který mu pomáhal, sdělila její mluvčí Radka Sandorová.

Ředitel věznice podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera dozorce zprostil služby.

"Za to, že vězňům jednotlivé předměty opatřoval a nosil do věznice, si dozorce nechával od příbuzných vězňů na svou adresu a také na adresu zadržené civilní osoby posílat finanční částky v řádech několika tisíc korun," uvedla mluvčí.

Obvinění byli zadrženi ve čtvrtek. Později však byli propuštěni a vyšetřováni jsou na svobodě.

Na jejich zatčení se podle Sandorové podílela vězeňská služba spolu s několika desítkami příslušníků inspekce. Po zatčení podezřelých se podle mluvčího věznice Ivana Suchého v zařízení uskutečnila generální prohlídka, při které se některé propašované věci našly.

Prohlídka trvala téměř celou noc. Podle Suchého se podobný případ ve věznici nestal poprvé. "Lidské selhání se tady mezi zaměstnanci objevilo, to nelze vyloučit," uvedl Suchý.

Vězeňská služba a GIBS na případu pracovaly několik měsíců, dodal.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy