Vozíčkáři se dočkají stanic v Lazarské, slibuje Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 5. 2013 16:06
Primátor chce na přestavbu zastávek příští rok uvolnit potřebných 5,6 milionu
Jan Pičman (vlevo) pracuje jako ředitel Jedličkova ústavu, cestou do práce potřebuje vystoupit na stanici metra Vyšehrad. Spolu s asistentem Erikem Čiperou (vpravo) se ale daleko nedostanou, k Vyšehradu nevede žádná bezbariérová cesta.
Jan Pičman (vlevo) pracuje jako ředitel Jedličkova ústavu, cestou do práce potřebuje vystoupit na stanici metra Vyšehrad. Spolu s asistentem Erikem Čiperou (vpravo) se ale daleko nedostanou, k Vyšehradu nevede žádná bezbariérová cesta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražští vozíčkáři se po letech protestů dočkají bezbariérových zastávek v ulici Lazarská.

Magistrát doporučil dopravnímu podniku, aby zastavený projekt opět oživil. Zároveň nařídil radnímu pro dopravu Josefu Noskovi, aby v rozpočtu na příští rok na stavbu vyčlenil potřebných 5,6 milionu korun.

S přestavbou by se mělo začít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Podle dopravního podniku lze tento termín splnit. "Doporučením města se bude DPP řídit," uvedl mluvčí podniku Petr Vorlíček.

O potřebě zpřístupnit stanice na frekventované trati v centru vozíčkářům se mluví nejméně od roku 2008. Projekt je ale složitý - dotýká se magistrátu, radnic Prahy 1, Prahy 2, dopravního podniku a Technické správy komunikací (TSK).

Jednotlivé úřady se mezi sebou nedokázaly dohodnout, projekt navíc nikdo nechtěl financovat. Definitivně šel k ledu minulé jaro, kdy TSK oznámila, že na úpravu stanic nemá peníze.

Bezbariérové zastávky v Lazarské přitom vozíčkáři potřebují víc než kdy dříve. Kvůli stavbě Copa centra je totiž uzavřena stanice metra Národní třída a její okolí je nyní pro hendikepované obtížněji dostupné.

Právě tato komplikace ale podle všeho stojí za oživením projektu. "Po kritice uzavření stanice metra B Národní třída občanským sdružení Asistence jsme se pokusili, alespoň částečně, napravit komplikace, které uzavření bezbariérové stanice metra způsobilo handicapovaným spoluobčanům," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

"Jsem velmi rád, že jsme se opět posunuli kupředu a v příštím roce zahájíme přestavbu tramvajové zastávky Lazarská a cestujícím s omezenou možností pohybu tak ulehčíme dopravu po Praze," dodal primátor.

Problémy zůstávají

Erik Čipera ze sdružení Asistence, které pomáhá hendikepovaným, je za oživení projektu rád. Zároveň ale upozorňuje na to, že za něj museli vozíčkáři roky bojovat. V Praze navíc zůstává řada problémových míst, která nikdo neřeší.

Příkladem může být situace v ulici Komunardů v Praze 7. Tramvajová trať se od tohoto úterý opravuje. Na zastávky se ale nemyslelo a vozíčkáři budou mít i nadále smůlu, a to s největší pravděpodobností až několik let.

"Rekonstrukce tramvajových tratí je ideální příležitostí, jak na zastávkách odstranit bariéry s minimálními náklady a nutností speciální uzavírky. K samostatným úpravám na bezbariérové dochází u tramvajových zastávek v Praze výjimečně a nelze s nimi v nejbližších letech počítat," uvedl Čipera.

Pohled ředitele Metrostavu z invalidního vozíku:

Stejně dopadla i loňská oprava trati u nedaleké zastávky Maniny, podobný plán je i na přestavbu stanice Ortenovo náměstí. V celém úseku tak ani po rozsáhlých opravách nebude zastávka, kterou by mohli vozíčkáři využít. Sdružení kvůli tomu chystá na 20. června protestní happening.

Podle primátora město i v příštích letech plánuje stavby, které ulehčí cestování hendikepovaným. "Bezbariérové vstupy Dopravní podnik postaví ve stanicích metra Anděl a I.P. Pavlova. V tomto ruce bude rovněž zahájena výstavba bezbariérového výtahu do stanice Můstek," řekl Svoboda.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy