Sv. Václav se po 80 letech dostane na svůj kostel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 9. 2010 16:24
Od posvěcení kostela uplynulo 80 let. Sochu se na kostel nikdy nepodařilo umístit
Gočárův funkcionalismus: vršovický kostel sv. Václava
Gočárův funkcionalismus: vršovický kostel sv. Václava | Foto: www.farnostvrsovice.cz

Praha - Kostel sv.Václava na Čechově náměstí ve Vršovicích se po osmdesáti letech konečně dočká sochy svého a českého patrona - sv.Václava. Až nyní se tak naplní původní záměr architekta Gočára.

"Bronzová socha bude na kostel instalována přímo v den svátku sv. Václava 28. září," říká starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský

Oficiální odhalení s posvěcením se uskuteční v neděli 3. října v 11 hodin po slavnostní mši, kterou bude celebrovat biskup Mons.Václav Malý.

Od posvěcení kostela uplynulo 21. září přesně 80 let. Sochu se na kostel nikdy nepodařilo umístit jednak z finančních důvodů, tak i pro nepřízeň doby - okupaci nacisty a následné uchvácení moci komunisty.

Náklady na výrobu, transport a instalaci 600 Kg těžké sochy dosahují 1,5 miliónu korun.

"Všichni zúčastnění se na realizaci sochy podíleli bez nároku na odměnu a za to jim patří velký dík," zdůrazňuje starosta Lipovský.

Vršovický kostel svatého Václava je považován za jednu nejzdařilejších funkcionalistických církevních staveb v České republice. Zbudován byl v letech 1929-1930 podle projektu architekta Josefa Gočára. Odhalením sochy sv.Václava bude tento kostel konečně po 80 letech prakticky dokončen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy